Grudniowa huśtawka pogodowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grudniowa huśtawka pogodowa
Antoni LiberaFoto: Wojciech Dorosz

Grudzień jest miesiącem wyjątkowym. Tradycja i nasze upodobania sprawiają, że życie nabiera tempa: Święty Mikołaj i zbliżające się święta Bożego Narodzenia mobilizują nas do zwiększonej aktywności i radosnych, nerwowych zarazem przygotowań.

Łukaszewicz fot jacek konecki 1200.jpg
"Generał. Komedia polska" na STT

Dajemy się zwieść reklamom i wierzymy, że… stanie się cud. Historia najnowsza  grudzień 1970, 1981  zatrzymuje nas – z drugiej strony  w biegu i pogrąża w niewesołych rozmyślaniach. Jest tak, jak w pogodzie: marzymy o "białych Świętach", a jesteśmy skazani (lub sami to uczyniliśmy) na grymasy klimatyczne, czyli  od lat – na pluchę. "Za czym kolejka ta stoi? Po szarość, po szarość, po szarość".

MBK jest z kolei jak barometr w tych okolicznościach: wysokie – niskie, wysokie – niskie. By nadać dramaturgii dynamiki, rok 2020 (jakże projektowaliśmy mu jeszcze rok temu rangę tajemniczego symbolu!) spłatał nam figla i… jest – istotnie – "wyjątkowy"!

Posłuchaj

46:20
Racine, Szekspir i… Jakubowski, czyli wielka literatura w świetnym przekładzie oraz oryginalny dramat współczesny (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Klasyczną" część wydania uświetnia (niestety na łączach) wyrafinowany oraz bardzo atrakcyjny rozmówca, tłumacz, reżyser, krytyk, pisarz – Antoni Libera. Część "współczesną" – atrakcyjny także (i również online), myślący i słynny dramatopisarz – Jarosław Jakubowski.

Antoni Libera w 1998 roku wziął udział w konkursie znanego wydawnictwa, debiutując powieścią pod tytułem "Madame". I zdobył szczyty. Dziś przypominamy tylko, że tytułowa "Madame" to pani profesor języka francuskiego, która wraz ze swoją klasą udaje się do teatru na przedstawienie Comédie-Française na "Fedrę" Racine'a. W realu Antoni Libera zaczął przed laty przekładać Racine'a (pozostając wciąż najsłynniejszym tłumaczem Becketta). Przełożył także "Fedrę", a Grzegorz Wiśniewski wystawił ją na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. "Fedra" rozpoczęła przed tygodniem Warszawskie Spotkania Teatralne online, a już wcześniej była nagradzana, nade wszystko za rolę tytułową, graną przez Katarzynę Figurę. WST trwają, a my korzystamy z pretekstu i z Antonim Liberą rozmawiamy o jego najświeższych przekładach, bo nie tylko Racine'a, ale także "rzymskich" sztuk Szekspira.

Stan wojenny.jpg
Stan wojenny - serwis specjalny Polskiego Radia

Okrutny antyk "przydaje się" nam, gdy w części drugiej wydania rozmawiamy z Jarosławem Jakubowskim o jego "Generale". W 39. rocznicę niesławnego polskiego grudnia '81 przedstawimy po raz pierwszy w Trójce słuchowisko p.t. "Generał. Komedia polska" (patrz: zapowiedź STT).

Podsumowując ten temat, przypominamy, że najpierw była wersja teatralna "Generała" w Teatrze IMKA w Warszawie (kwiecień 2011), potem – telewizyjna oraz radiowa (grudzień 2011). Dzięki teatrowi oficjalny wizerunek generała został wzbogacony o prywatny, choć i ten w obu wersjach (IMKI i TVP oraz TPR) jest różny.

Z panem Jarosławem Jakubowskim spotykamy się w MBK, gdyż w paśmie STT (godz. 20.05-21.05) uda nam się tylko, poza słuchowiskiem, zamieścić krótką wypowiedź reżysera – Waldemara Modestowicza.

Kłaniając się zatem klasyce europejskiego dramatu, oddajemy zarazem głos współczesności, gdy serwisy ogólnopolskie przypominają niechlubną rocznicę 13 grudnia 1981. Jest tak, jak w pogodzie: między bielą opadów śnieżnych a pluchą roztopów, czego jesteśmy właśnie świadkami.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Autorzy: Barbara MarcinikPiotr Majewski
Wydawca: Jakub Sadowski
Data emisji: 13.12.2020 
Godzina emisji: 17.11

Barbara Marcinik/kr/mk

Polecane