Wojna i koronawirus: tragedia syryjskich dzieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojna i koronawirus: tragedia syryjskich dzieci
Foto: Freedom House/flickr/CC BY 2.0

Świat i media działają skokowo: skupiają się na wydarzeniu na pewien czas, by potem o nim zapomnieć, bo ich uwaga przenosi się w inny rejon. A to, co było obecne niemal bez przerwy w światowych serwisach, teraz przestaje istnieć w przestrzeni informacyjnej i nie jest warte nawet małej wzmianki. I tak też jest z wojną w Syrii. Dlatego umyka nam kolejna wojna, a raczej – dramatyczna walka z koronawirusem w północnej części tego kraju.


shutterstock_syria 1200.jpg
Operacja Omar

Najbardziej zagrożone są dzieci: bardzo osłabione traumą wojenną, mieszkają w przepełnionych obozach przejściowych, bez możliwości izolacji. Ich rodzice są tak biedni, że nawet nie zastanawiają się, co kupić: jedzenie czy maseczkę? Wojna i pandemia koronawirusa doprowadziły do sytuacji, w której brakuje tam dosłownie wszystkiego. Co dzieje się w prowincji Idlib w północnej Syrii, jak mieszkańcy i lekarze próbują ratować swoje życie?


Posłuchaj

2:25
Rok 2021 będzie rokiem Stanisława Lema (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Ograniczony dostęp do czystej wody, toalet, w namiotach mieszkają dwie, trzy rodziny: tak wygląda dramat setek tysięcy ludzi wygnanych ze swoich domów. A wśród nich ponad pół miliona dzieci... Oto świat obrócony w gruzy, ale żyjący i od 10 lat próbujący przetrwać zło wojny, a teraz dodatkowo doświadczony pandemią koronawirusa.

– W marcu minie 10 lat od momentu, kiedy wybuchła wojna w Syrii. Sytuacja zarówno tych rodzin, które zostały w kraju, jak i tych, które uciekły, niestety w ogóle się nie zmienia. I, co gorsza, nie widać nadziei na poprawę – mówi Małgorzata Osińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

– Teraz jest tam zima. Nie ma co prawda śniegu, ale wieją przeraźliwe wiatry. Tymczasem namioty sklecone z kilku warstw brezentu i kawałków blachy falistej nie zapewniają odpowiedniego schronienia. Dlatego pomoc takich organizacji humanitarnych, jak Polska Misja Medyczna, jest bezcenna, chociaż umożliwiają tym ludziom zaledwie wegetację – tłumaczy.

– Sygnały w sprawie epidemii koronawirusa dobiegające z prowincji Idlib są alarmujące. A tam sytuacja humanitarna jest po wielokroć gorsza niż chociażby w sąsiednich prowincjach irackich – dodaje prof. Łukasz Fyderek, znawca Bliskiego Wschodu. - Nie sprzyja temu także zamknięcie granic z powodu pandemii – dodaje.

Roki i Przyjaciele – Aleppo umiera [Official Music Video]/YouTube Roki


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Małgorzata Osińska-Chart (Polska Misja Medyczna), prof. Łukasz Fyderek (znawca Bliskiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 8.12.2020
Godzina emisji: 22.08

pr


Polecane