Operacja Singe: polski wywiad, Rafael, Bliski Wschód i generał Anders

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Operacja Singe: polski wywiad, Rafael, Bliski Wschód i generał Anders
Fragment zaginionego podczas wojny obrazu Rafaela "Portret młodzieńca" z kolekcji CzartoryskichFoto: Wikipedia/domena publiczna

Sensacyjna powieść "Operacja Singe", która niedawno trafiła do księgarni, była pretekstem do rozmowy o działaniach polskich tajnych służb na Bliskim Wschodzie, teraz i w przeszłości. Owa przeszłość to rok 2003 i następne, ale także okres tuż przed II wojną światową oraz czas, kiedy przebywała tam armia generała Władysława Andersa. A w tle pojawia się również temat nielegalnego handlu dziełami sztuki skradzionymi przez Niemców podczas wojny – operacje wyśledzone w XXI w. przez polski wywiad cywilny w Iraku.


ryszard kukliński szabla 1200.jpg
Bohaterowie czy zdrajcy? 150 lat polskiego szpiegostwa

Autorami "Operacji Singe" są Marek Kozubal, dziennikarz "Rzeczpospolitej" zajmujący się historią, polityką i poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki oraz Marcin Faliński, były oficer wywiadu. Niezwykle interesujący wydaje się w niej ogrom pracy wykonanej podczas tworzenia fabuły. W powieści gęsto bowiem od faktów i informacji. A łącznikami są polscy oficerowie wywiadu na Bliskim Wschodzie – ci współcześni i ci sprzed 85 lat. 


Posłuchaj

52:54
"Operacja Singe": Marek Kozubal i Marcin Faliński( Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Jakiś czas temu MSZ otrzymało z Kuwejtu informację, że obraz "Portret młodzieńca" Rafaela Santi, który przed wojną był ozdobą naszych zbiorów, pojawił się nad Zatoką Perską. To była nowość, gdyż w tym kontekście wymieniano Stany Zjednoczone, Australię, Szwajcarię, Austrię, ale nie rejon Bliskiego Wschodu. Dlatego wiele osób w to nie uwierzyło – tłumaczy Marcin Faliński. – Oczywiście nie o wszystkim można powiedzieć i napisać – dodaje.


Marek Kozubal, Marcin Faliński "Operacja Singe" Marek Kozubal, Marcin Faliński "Operacja Singe"

– Bliski Wschód wydawał się naturalnym miejscem, gdzie mógł znajdować się ten obraz. Wynikało to m.in. z tego, że renesansowa sztuka europejska jest tam bardzo popularna, Myślę tu o naprawdę bogatych inwestorach z kilku krajów, którzy gustują w tego typu dziełach sztuki – dodaje Marek Kozubal.

"Operacja Singe" – wywiad z autorami powieści/YouTube Zupełnie Inna Opowieść


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Marek Kozubal ("Rzeczpospolita"), Marcin Faliński (były oficer wywiadu)
Data emisji: 24.11.2020
Godzina emisji: 22.08

pr


Polecane