Ojcostwo w czasach ciągłego pośpiechu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ojcostwo w czasach ciągłego pośpiechu
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jacob Lund

– Ojcostwo jest czymś dynamicznym. Zmienia się wraz z rozwojem rodziny, ze wzrostem dzieci. Zmienia się także obecnie, w czasie pandemii. To może wiązać się ze zmianami wartości, ze zmianami w naszych ojcowskich priorytetach zwłaszcza w sytuacji pojawienia się problemów z pracą czy faktu, że codzienność rodziny wygląda inaczej niż do tej pory – mówi Janusz Wardak, prezes Stowarzyszenia "Akademia familijna".


mężczyzna rozmyslanie_1200.jpg
Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?

Jak przekonują goście audycji "Nie do powiedzenia", właściwe ustawienie priorytetów jest rzeczą, o którą należy raz na jakiś czas zadbać. Pomocne w tym mogły być m.in. warsztaty i dyskusje w grupach tematycznych, jakie odbyły się w ramach internetowej konferencji "Jak wyznaczać ojcowskie priorytety?", Wydarzenie, które obyło się 14 listopada, zorganizowała inicjatywa Tato.Net.


Posłuchaj

1:55:08
Jak wychować szczęśliwe dzieci? Ojcostwo w czasie pandemii (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

dziecko rodzic ojciec wyjazd pożegnanie 1200.jpg
W opuszczonym gnieździe

Jak przyznaje dr Dariusz Cupiał, twórca inicjatywy Tato.Net m.in. odnosząc się do badań prowadzonych przez organizację na poziomie deklaracji dla większości z nas rodzina i rodzicielstwo są najważniejsze. – "Schody" rozpoczynają się w życiu praktycznym, kiedy okazuje się, że pomimo tego, że rodziny są razem, trudno znaleźć przestrzeń, którą nazwalibyśmy czasem rodzinnym – ocenia gość Agnieszki Furtak-Bilnik. Organizacja pomaga nie tylko w formułowaniu priorytetów, ale także we wdrażaniu ich w życie, podpowiadając jak tworzyć przestrzeń zarówno rodzinną, jak i taką, w ramach której ojciec mógłby poświęcić czas osobno każdemu ze swoich dzieci. 

Aby nie zapominać w codziennym zabieganiu o wadze rodziny, warto patrzeć na nią długofalowo, na przykład zadając sobie pytania, jak będzie wyglądało życie mojej rodziny, gdy dzieci dorosną, biorąc pod uwagę to, co robię teraz. – Czy to jak postępuję, jak się odnosimy do siebie, jak rozwiązujemy problemy, przybliża nas do tego, aby dzieci wychodząc z domu, były szczęśliwymi ludźmi, którzy potrafią się realizować i dawać szczęście innym – sugeruje Janusz Wardak.  

przyjaźń relacja 1200.jpg
Dobre relacje z innymi. Dobre, czyli jakie?

– Ten czas jest szczególnie naznaczony różnymi ograniczeniami i trudnościami. Tam, gdzie one są, pojawiają się nowe potrzeby i możliwości i stąd idea spotkania w ramach forum Tato.Net. W tym roku odbyło się ono już po raz 12 – mówi dr Dariusz Cupiał. Forum jest płaszczyzną spotkania mężczyzn o bardzo różnym ojcowskim stażu. Zarówno tych, którzy są na jego początku, mając małe dzieci, jak i tych, którzy mają dorosłe dzieci i sami są się dziadkami. – Celem spotkania jest dalszy rozwój. Do końca naszych dni możemy się uczyć i spełniać także w ojcostwie. Stąd idea spotkania, aby dzielić się najlepszymi praktykami i doświadczeniami

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: dr Dariusz Cupiał (twórca inicjatywy Tato.Net), Janusz Wardak (prezes Stowarzyszenia "Akademia familijna")
Data emisji: 23.11.2020
Godzina emisji: 0.05

gs

Polecane