Emilia Plater: bohaterska i niezłomna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Emilia Plater: bohaterska i niezłomna
Emilia Plater na czele kosynierów w 1831 roku - obraz Jana RosenaFoto: Domena publiczna

W listopadzie, częściej niż zazwyczaj, mówimy o patriotyzmie, o wydarzeniach ważnych dla historii naszego kraju. Jest ku temu okazja: Święto Niepodległości. To dobry moment dla zrozumienia wyborów naszych przodków oraz tego, czym współcześnie jest dla nas patriotyzm.

Wśród bohaterów walk rzadko pojawiają się kobiety. A jedną z tych najczęściej przywoływanych jest Emilia Plater, patronka jednej z ważniejszych ulic w centrum Warszawy. Ale czy przechodzący nią ludzie wiedzą, kim była?


Posłuchaj

4:27
Emilia Plater: dziewica-bohater (Program obyczajowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

kazimierz wielki3 1200.jpg
O królu, który zostawił Polskę murowaną

Urodzona w Wilnie w 1806 roku, Emilia pochodziła ze znanej i bogatej rodziny Platerów. Niestety, ojciec hulaka, Franciszek Ksawery Plater, sprawił, że dzieciństwa nie miała udanego: w wieku 10 lat wraz z matką wyprowadziły się i zamieszkały u Izabeli Zyberk-Plater w okolicach Dyneburga w Inflantach Polskich.

Inteligentna, wszechstronnie wykształcona i mająca zdolności językowe Emilia została wychowana w patriotycznym duchu. Jej ulubioną lekturą była ponoć "Grażyna" Adama Mickiewicza, a wzorem do naśladowania: Joanna D'Arc. Doskonale przy tym jeździła konno, strzelała z pistoletu i walczyła szablą.

Szczególnie te ostatnie umiejętności przydały się, kiedy wybuchło Powstanie Listopadowe, do którego natychmiast przystąpiła. Obcięła długie, piękne włosy, przywdziała męski strój i uzbrojona w parę pistoletów, na czele sformowanego przez siebie oddziału partyzanckiego składającego się z 280 strzelców, 60 kawalerzystów i kilkuset chłopów kosynierów, ruszyła do walki.

Po początkowych sukcesach, rosyjska machina wojenna pokazała swoją siłę, a jej oddział został rozbity. Dzielnie walczyła u boku generała Chłapowskiego, jednak jej poświęcenie nie mogło odwrócić losów powstania. Wyczerpana wielomiesięcznymi działaniami wojennymi traciła siły. Zmarła 23 grudnia 1831 roku w dworze Ignacego Abłamowicza w Justianowie na dzisiejszej Litwie. Miała 25 lat.

 

Adam Mickiewicz - Śmierć Pułkownika/YouTube Polska Poezja


***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 6.22

pr

Polecane