"Stół z powyłamywanymi nogami" na STT. Posłuchaj

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Stół z powyłamywanymi nogami" na STT. Posłuchaj
Krzysztof CzeczotFoto: Wojciech Dorosz/PR

7 grudnia minie rok od ogłoszenia werdyktu jury konkursu Trójki i Stowarzyszenia ZAiKS na dramat radiowy pod hasłem "Nasłuchiwanie: Gościnność". II Nagrodę w konkursie Trójki i ZAIKS-u otrzymała Agnieszka Charkot ze sztuką "Stół z powyłamywanymi nogami. Ćwiczenia ze słuchania".


Przemysław Bluszcz Olena Leonenko 1200.JPG
Janusz Głowacki – "My sweet Raskolnikow". Posłuchaj

Nagrodzone i wyróżnione sztuki zostały zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia. 29 listopada przedstawimy premierę ostatniej z konkursowych sztuk, zamykając tym samym cykl spod znaku "Nasłuchiwania" 2019. Za nami – powtórki słuchowisk powstałych na podstawie dramatów uhonorowanych I i III Nagrodą ("Nikos z Chojnowa" oraz "Pacierz Nościerz"). Pozostało jeszcze przypomnieć laureatkę II Nagrody. To Agnieszka Charkot i jej "Stół z powyłamywanymi nogami. Ćwiczenia ze słuchania". Premierą realizacji tej sztuki rozpoczynaliśmy rok 2020 na "Scenie Teatralnej Trójki".


Posłuchaj

53:04
"Stół z powyłamywanymi nogami" Agnieszki Charkot na "Scenie Teatralnej Trójki" (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prezentację słuchowiska poprzedziła rozmowa z jej reżyserem – Krzysztofem Czeczotem, reprezentującym jury konkursu, któremu przewodniczył profesor Jacek Kopciński. Przypominając realizację nagrodzonego dramatu, przywołaliśmy także fragmenty rozmowy z laureatką konkursu. 

***

Oto tekst, który towarzyszył premierze słuchowiska, które dziś powtarzamy:

Słuchowiskiem pod tytułem "Stół z powyłamywanymi nogami. Ćwiczenia ze słuchania" rozpoczęliśmy rok 2020 na Scenie Teatralnej Trójki. Powstało ono na podstawie sztuki, za którą Agnieszka Charkot otrzymała II Nagrodę w konkursie Trójki i ZAiKSU "Nasłuchiwanie: Gościnność". Konkurs na dramat radiowy został przez nas ogłoszony w 2019 roku po raz drugi. W 2018 roku hasłem była "Niepodległość". Nagrodę I – przypominamy – otrzymał Szymon Bogacz za sztukę pt. "Nikos z Chojnowa", a jej realizację  zaprezentowaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

Szymon Bogacz zobrazował naszą gościnność a rebours. Agnieszka Charkot w swojej miniaturowej sztuce pokazała smutny paradoks obcości we własnym domu, ale o jej szczególnym walorze zdecydował potencjał dźwiękowy, który w niej tkwi, będący nie tylko chwytem formalnym, lecz nade wszystko stanowiący udaną próbę przełożenia na dźwięk przesłania opowiedzianej historii. To, co łączy oba dramaty, jest postawiona przez obojga autorów diagnoza: problem z naszą gościnnością tkwi w nieumiejętności słuchania czyli w niesłyszeniu. Sztuka radia, przy okazji, może stanowić tu rodzaj wyzwania.

Obaj laureaci nie debiutowali, biorąc udział w trójkowym konkursie. Agnieszka Charkot jest finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2019 za sztukę p.t. "Nasza pani". Związana jest, co szczególnie wymowne, z teatrem, który nie posługuje się słowem, czyli z Wrocławskim Teatrem Pantomimy.

Obaj też laureaci tworzą na Dolnym Śląsku.

Można przyjąć naturalnie, że zbieżności, które zauważamy, są przypadkowe.

Reżyserii sztuki Agnieszki Charkot podjął się juror – Krzysztof Czeczot – aktor (po łódzkiej Filmówce), nagradzany twórca słuchowisk, realizator oraz producent audiobooków. Jest laureatem, wspólnie z Andrzejem Brzoską, jednej z najważniejszych nagród dla twórców sztuki radiowej Prix Europa w Berlinie w 2013 roku za słuchowisko, które miało premierę w Programie Trzecim pod tytułem "Andy". Zrealizował także największy audiobook Europy na podstawie Biblii.

Rolę główną w słuchowisku zagrała Anna Smołowik – Talent Trójki w kategorii Teatr 2015

***

Agnieszka Charkot – "Stół z powyłamywanymi nogami. Ćwiczenia ze słuchania" – retransmisja 15 listopada 2020 roku.

Reżyseria – Krzysztof Czeczot

Realizacja nagrania – Paweł Szaliński oraz Maciej Zych

Udźwiękowienie i opracowanie muzyczne – Maciej Zych

Występują:

Ja – Anna Smołowik

Matka – Dorota Landowska

Babcia – Maria Maj

Wanda – Beata Bandurska

Ojciec – Zbigniew Konopka

Wiesio – Michał Sitarski

Ja lat 7 – Kasia Wińcza

Ja lat 14 – Krysia Turowska

Ja lat 20 – Julia Kołakowska

Czas trwania – 26'35"


Polecane