"Bikiniarze" na Dzień Kobiet
Bikiniarze, przedstawiciele "polskiej subkultury młodzieżowej z lat 50. XX wieku, odrzucający obowiązujące wówczas normy społeczno-obyczajowe" (Słownik języka polskiego). Swój sprzeciw manifestowali ekscentrycznym strojem – nosili kolorowe skarpetki, wąskie, przykrótkie spodnie, obuwie na słoninie. Słuchali zakazanego jazzu, kontestując propagandowe pieśni. Postacią symboliczną dla tej subkultury był Leopold Tyrmand, autor "Złego".
Jędrzej Hycnar, Nikodem Rozbicki, Maciej Zuchowicz, Hanna Wojtóściszyn, Paweł Krucz, Tomasz Błasiak, Julia Chatys, Jakub Kordas, Maciej Maciejewski, Waldemar Modestowicz, Maciej Kubera
Foto: Krzysztof Świeżak
Oportunistyczna część społeczeństwa i władza uważały ich za chuliganów, szkodzących ustrojowi, szerzących zachodnie wzorce. "Kolorowe ptaki", amerykańscy beatnicy, poprzedzali "dzieci kwiaty" następnej dekady.
Reprezentanci bikiniarskiej subkultury, zgodnie z tytułem, są męskimi bohaterami słuchowiska, które zaprezentowaliśmy przekornie w Dniu Kobiet.
Zapraszamy na krótkie spotkanie z Waldemarem Modestowiczem, reżyserem słuchowiska.
Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz
Poniżej artykuł, który towarzyszył premierze w Pr. I PR 22.02.2025.
"Bikiniarze" to opowieść o dwóch braciach. Jeden to przykładny członek Związku Młodzieży Polskiej, pełen wiary w rodzący się komunizm. Drugi to kolorowy ptak, paradujący w egzotycznym krawacie i pstrokatych skarpetkach "bikiniarz". To też historia rodzącej się miłości, która zostaje brutalnie przerwana przez miażdżący wszystko system.
W całkiem nieodległych czasach na ulicach bito ludzi za niechęć do stachanowskich piosenek oraz za uwielbienie do jazzu, który był wtedy w Polsce zakazany i uznany za przejaw amerykańskiej, zgniłej kultury. Człowieka bezkarnie można było oskarżyć o chuligańskie napady rabunkowe, terroryzm, współpracę z wywiadem amerykańskim i przynależność do organizacji ruchu oporu. Wszystko w imię narzuconej odgórnie idei.
Wojciech Dróżdż, Sławomir Rogowski – "Bikiniarze"
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Reżyser dźwięku: Maciej Kubera
Muzyka i gra na trąbce: Ignacy Wendt
Obsada: Jędrzej Hycnar, Nikodem Rozbicki, Maciej Zuchowicz, Hanna Wojtóściszyn, Paweł Krucz, Tomasz Błasiak, Julia Chatys, Maciej Maciejewski, Jakub Kordas, Pola Zduńczyk
Czas trwania: 39’11"
***
Na "Scenę Teatralną Trójki" zaprosiliśmy w sobotę (8 marca) o godz. 19.05.
bm/pr/kor