Siwiec: Nie mam prezydentowi nic do zarzucenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Siwiec: Nie mam prezydentowi nic do zarzucenia
Foto: (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Od ponad miesiąca polską polityką zagraniczną kierują osoby z tego samego środowiska politycznego – czy to służy naszemu krajowi?

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

Marek Siwiec, europoseł SLD pozytywnie ocenia pierwsze działania Bronisława Komorowskiego na polu polityki zagranicznej. – Prezydent wykonał kilka ruchów, które oceniam co najmniej jako poprawne – powiedział. Polityk stwierdził, że ostatnie ruchy Komorowskiego mieszczą się w jego rozumieniu racji stanu. Negatywnie ocenił natomiast działania ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego. –Pan minister się pogubił. Mam wrażenie, że od czasu przegranych prawyborów prezydenckich w Platformie Sikorski leczy rany – podsumował. Marek Siwiec dostrzega też inne plusy prezydentury Bronisława Komorowskiego. Według niego za prezydentury Lecha Kaczyńskiego mieliśmy do czynienia ze sporem na linii prezydent-premier, a teraz takich problemów nie ma.

Drugi z gości – europoseł Paweł Zalewski z PO jest zadowolony z dotychczasowych działań prezydenta. Za prawidłowe uznał ostatnie spotkania z głowami państw sąsiednich, a politykę zagraniczną nazwał kompleksową. Pozytywnie ocenia również działania Radosława Sikorskiego, za którego główne zadanie uznał przygotowanie polskiej prezydencji w UE.

Obaj rozmówcy zgadzają się, że na bieżące relacje polsko-rosyjskie nie powinna wpływać kwestia katastrofy smoleńskiej. Stanowczo odrzucili też tezę Jarosława Kaczyńskiego, jakoby Polska była kondominium niemiecko- rosyjskim.

(bg)      

Polecane