Siedem pokoi dla uchodźcy - reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego i Agnieszki Szwajgier

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Siedem pokoi dla uchodźcy - reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego i Agnieszki Szwajgier
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Zurijeta

Odkąd w Niemczech zaczęło się pojawiać coraz więcej uchodźców z Bliskiego Wschodu, Niemcy zmienili zdanie o Polakach. Na lepsze. Można powiedzieć, że zachodni sąsiedzi zaczęli naprawdę nas doceniać. 

Polacy w Niemczech pracują solidnie, chcą uczyć się języka. A niektórzy nawet uczą innych niemieckiego. Głównym źródłem zarobków Agaty jest właśnie uczenie uchodźców, którzy są kierowani na kursy językowe.


Posłuchaj

16:04
Uchodźcy w Niemczech: lepsi i gorsi (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 


– Wielu Niemców nie akceptuje tego, że noszę hidżab. Czasami każą mi się wynosić do mojego kraju. Ale nie przejmuję się tym: gdybym została, pewnie bym już nie żyła – mówi Mariam z Syrii.

Mieszka w Niemczech wraz z mężem i trzema córkami. Dostaje od rządu m.in.: 1200 euro plus mieszkanie i dopłaty do dojazdów. Z Syrii pamięta wojnę i biedę: na parę solidnych butów pracowała trzy lata. W Niemczech chce zostać do końca życia.

***

Reportaż powstał w ramach cyklu "Życie na granicy", który opowiada o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie. Serial rozpoczął się od spraw najbardziej aktualnych, czyli tego, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców terenów przygranicznych. W kolejnych odcinkach mówiliśmy m.in. o bezdomnych w Berlinie (którzy przyjechali tu z terenów przygranicznych), o miłościach polsko-niemieckich i nadgranicznych targowiskach. 

Posłuchaj innych reportaży z cyklu "Życie na granicy":

***

Reportaż z cyklu "Życie na granicy" - "Siedem pokoi dla uchodźcy"
Autorzy: 
Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Polecane