Teraz – niezależne!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teraz – niezależne!
Maria Seweryn Foto: K. Goleniewska/Trójka

Od momentu "uwolnienia" teatrów 6 czerwca zajmowaliśmy się głównie największymi teatrami (tu – operowymi), mającymi wsparcie (narodowymi, marszałkowskimi, miejskimi). Przyszedł czas na teatry najmniejsze: niezależne, prywatne, niemające dotacji, ale też – bez własnych zespołów artystycznych (aktorów, reżyserów, zespołów muzycznych itd.)

Kilka miesięcy temu powstała Unia Teatrów Niezależnych. Jakie są jej cele, ile zrzesza teatrów, co stanowi jej największy problem, o tym rozmawiamy w tym, ostatnim październikowym, wydaniu MBK.

Posłuchaj

51:29
Teatr w czasach pandemii. Jak działa Unia Teatrów Niezależnych? (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Proszę się nie obawiać, nie uprawiamy "męczącej publicystyki". Zapraszamy bowiem na spotkanie z praktykami, charyzmatycznymi reprezentantami tego środowiska, których kojarzymy z rolami ekranowymi oraz teatralnymi, ambitnymi, ale też rozrywkowymi. Zazwyczaj rozmawiamy z nimi o ich najnowszych planach, premierach, sukcesach, nagrodach, a tymczasem… pełnią oni także zupełnie inne role i ćwiczą nowe sprawności. Poznają rzeczywistość teatralną od strony, której istnienia może nawet nie podejrzewali.

W sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się wiosną tego roku, te instytucje potrzebują naszego  mediów  wsparcia. Media publiczne mają wpisane w swoją misję powinności wobec ludzi świata kultury. Jakkolwiek to zabrzmiało, bezdyskusyjna jest przyjemność spotkania w MBK np. aktorów, bo o ich atrakcyjności nie musimy przekonywać.

Rozmowy z niezależnymi instytucjami rozpoczynamy od teatru IMKA – Nowa IMKA Kocjana, która otwiera się na warszawskim Bemowie. Teatr ten w 10. roku swojego istnienia musiał znaleźć sobie nowe miejsce, tak bardzo nowe, że z samego centrum miasta przeniósł się niemal "pod las". 

Maria Seweryn, fot. K. Goleniewska/ Trójka Maria Seweryn, fot. K. Goleniewska/Trójka

Naszym pierwszym gościem jest twórca i dyrektor IMKI – Tomasz Karolak. Do rozmowy dołączył też Jacek Cieślak, współpracujący z tą sceną. Pełni tam funkcje doradcze. 

Tomasz Karolak Tomasz Karolak, 

Na pewnym etapie pojawia się i gość trzeci, który dla Tomasza Karolaka miał być niespodzianką. Tu możemy ujawnić, że w tej roli wystąpi prezes Unii Teatrów Niezależnych Maria Seweryn, reprezentująca zarazem dwie koleje sceny należące do Unii:  Och-Teatr i Teatr Polonia.

Co z tego spotkania wynikło? Przekonajmy się, mając na uwadze, że każda z towarzyszących mu piosenek "znaczy".  

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 25.10.2020 
Godzina emisji: 14.07

Polecane