Relacje polsko-rosyjskie wg ekspertów
O tym, jak wygląda polska polityka zagraniczna wobec Rosji w dobie rządów Donalda Tuska i Bronisława Komorowskiego dyskutują Łukasz Warzecha, publicysta "Faktu" i Adam Eberhard, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow
Foto: fot. PAP
Rosja zamierza zakupić od Francji śmigłowcowce desantowe "Mistral". Są to okręty wojenne służące przede wszystkim do zadań ofensywnych. Każdego roku rosyjskie ministerstwo obrony dysponuje budżetem ok. 100 mld dolarów. - Rosja się zbroi, Rosja, pomimo retoryki zbliżenia z Zachodem stara się jak najbardziej wzmacniać swój potencjał militarny - mówi Adam Eberhard. Goście zastanawiają się, dlaczego Polska milczy w tej sprawie, choć Rosja głośno protestowałą przeciwko lokalizacji u nas amerykańskich rakiet "Patriot". - Rosjanie równowagę strategiczną w Europie wciąż postrzegają w kategoriach zimnowojennych - twierdzi Łukasz Warzecha.
Obaj eksperci przyznają, że nastąpiła poprawa relacji Rosji wobec Polski, choć zastanawiają się, czy nie jest to taktyczny wybieg dyplomacji naszych sąsiadów. - Złe stosunki z Polską są dla Rosji przeszkodą na froncie unijnym - mówi publicysta. Natomiast Adam Eberhardt dodaje, że trudne relacje z Rosją są problemem nie tylko polskim, lecz ogólnoeuropejskim, gdyż kraj ten w dalszym ciągu jest zainteresowany wzmacnianiem swojej pozycji na terenach postsowieckich i neutralizowaniem państw europejskich.
Komentatorzy poruszają również temat aneksu do umowy gazowej zawartej między Polską a Rosją oraz Gazociągu Północnego.
(bg)