Śmierć dziecka: jak sobie z tym poradzić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śmierć dziecka: jak sobie z tym poradzić?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/LightField Studios

Utarta dziecka jest doświadczeniem niezwykle traumatycznym, na najwyższym poziomie emocji. Jak sobie z nim poradzić i czy w ogóle można sobie z nim poradzić?

Ból po stracie dziecka jest najcięższym doznaniem. By go przetrwać, często jest potrzebna pomoc innych ludzi: rodziny, znajomych, terapeuty. 15 października obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego: takie święto jeszcze potęguje ból, czy jednak przynosi ulgę rodzicom, którzy doświadczyli takiej tragedii?


Posłuchaj

1:53:58
Jak sobie poradzić ze stratą dziecka? (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– To, w jaki sposób rodzice przeżywają Dzień Dziecka Utraconego, zależy, w jakim momencie ich życia to dziecko odeszło, ile czasu minęło. Pierwszy rok jest, trochę symbolicznie, rokiem przeżywania żałoby, więc doświadczanie takiego dnia będzie bardzo intensywne. W następnych latach może być nieco inne – odpowiada psycholog Paweł Majak.

– Wspierając rodziców w czasie żałoby, staramy się doprowadzić do takiego momentu, w którym oni, przeżywając swój żal, powoli będą go zastępować swoistą... radością. W pewnym momencie to zaczyna być doświadczenie radości z faktu, że dziecko było dla nich przez pewien czas obecnością: kiedy było, kiedy dawało radość wynikającą z tego, że jest – tłumaczy Paweł Majak.


***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Paweł Majak (psycholog, hospicjum domowe Gajusz), o. Filip Buczyński (hospicjum im. Małego Księcia)
Data emisji: 19.10.2020
Godzina emisji: 0.05

pr

Polecane