Brutalny atak pod Paryżem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Brutalny atak pod Paryżem
Prezydent Emmanuel Macron, który przybył na miejsce zbrodni nazwał atak na nauczyciela "islamistycznym atakiem terrorystycznym"Foto: PAP/EPA/ABDULMONAM EASSA / POOL

Francja jest wstrząśnięta po brutalnym morderstwie nauczyciela historii w podparyskiej miejscowości. Mężczyźnie odcięto głowę. Do zamachu doszło niedaleko szkoły, w której prowadził lekcje na temat wolności słowa. W ich trakcie pokazywał m.in. karykatury Mahometa.

Ocena i reakcja na ten dramat jest jednoznaczna. – To atak na Republikę i podstawy jej istnienia – twierdzi prezydent Francji Emmanuel Macron. – Barbarzyństwo u bram Paryża, islamistyczne szaleństwo – wtórują mu komentatorzy w prasie francuskiej i europejskiej. I przypominają krwawy atak na siedzibę tygodnika Charlie Hebdo, który jako pierwszy wydrukował karykatury Mahometa, o których mówił zamordowany nauczyciel.


Posłuchaj

50:38
Terrorystyczny zamach pod Paryżem - komentują dr Małgorzata Bonikowska oraz Paweł Ziorko (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

–  To jest okropny, brutalny mord, który nie mieści się w naszych realiach, naszych normach. Myślę, że jest to incydentalny przypadek, świadczący o tym, że w Europie, a zwłaszcza na terytorium Francji są małe, ale bardzo wyraziste grupy czy osoby, które bardzo się radykalizują – komentuje dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

– Radykalizują się z trzech powodów: po pierwsze, frustracji związanej z niepewnością w ogóle, niepewnością kierunku, w którym zmierza świat. Po drugie, frustracji związanej z niepewnością jutra, a przede wszystkim – pracy. Po trzecie, z powodu konfliktu ideologiczno-religijnego. Tu jest ewidentny rozdźwięk dwóch wizji świata – neutralnej religijnie republiki świeckiej, gdzie nie ma miejsca dla jakichkolwiek symboli religijnych w przestrzeni publicznej, oraz muzułmanów, dla których wszystko, co jest związane z Mahometem, Koranem, religią jest święte – tłumaczy dr Bonikowska.

Pytanie na śniadanie Zamach terrorystyczny w Paryżu/YouTube TVP VOD


W audycji ponadto: 

  • Niemcy, Portugalia, Włochy i Wielka Brytania z największymi w Europie wzrostami zakażeń, Francja od soboty wprowadza godzinę policyjną;
  • Białoruś – unijne sankcje na Aleksandra Łukaszenkę. Ten wydaje pozwolenie na użycie ostrej amunicji i broni wobec demonstrantów. Protesty cały czas trwają, a reakcje władz wciąż są brutalne;
  • USA – kampania przed wyborami prezydenckimi na ostatniej prostej. Czy Donald Trump może jeszcze czymś zaskoczyć?
  • Litwa po pierwszej turze wyborów. Co może przynieść druga i jaka jest rola Polaków w polityce tego kraju

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Paweł Ziorko (redaktor naczelny miesięcznika "Układ sił"), Kamil Zaleski (korespondent Polskiego Radia)
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 15.07

pr

Polecane