"Nikos z Chojnowa" powraca na STT

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
"Nikos z Chojnowa" powraca na STT
Szymon BogaczFoto: PAP/Leszek Szymański

Kolejna w nowym sezonie powtórka na Scenie Teatralnej Trójki przypomina nasz i ZAiKS-u zeszłoroczny Konkurs "Nasłuchiwanie. Gościnność". To realizacja w Teatrze Polskiego Radia sztuki uhonorowanej w nim I Nagrodą. 

Słuchowisko poprzedza krótka rozmowa z przewodniczącym jury oraz pomysłodawcą konkursu – profesorem Jackiem Kopcińskim. Za tydzień na STT – październikowa premiera. Nie zaprezentowaliśmy bowiem jeszcze realizacji dwóch sztuk wyróżnionych przez jury. Drugą – Teatr Polskiego Radia przygotowuje na listopad.

Poniżej artykuł, który towarzyszył premierze "Nikosa z Chojnowa" 8 grudnia 2019 roku. 

Posłuchaj

53:42
"Nikos z Chojnowa" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

W ubiegłym roku Program 3 zaprosił piszących do współtworzenia repertuaru Sceny Teatralnej Trójki. Pod hasłem "Nasłuchiwanie. Niepodległość" rozpisano konkurs na sztukę radiową. Efektem była realizacja w Teatrze Polskiego Radia pięciu słuchowisk na podstawie trzech nagrodzonych tekstów sztuk oraz dwóch sztuk wyróżnionych. Profesor Jacek Kopciński, przewodniczący jury, a jednocześnie autor idei konkursu, zaproponował jego kontynuowanie. 

Rok na STT zamykamy premierą słuchowiska powstającego na podstawie tekstu, który został uhonorowany I Nagrodą. Laureatem I miejsca został Szymon Bogacz – muzyk, autor kilkunastu dramatów ("W imię ojca i syna", "Zakład doświadczalny Solidarność", "Allegro moderato"). To m.in. dwukrotny finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jego sztuki trafiły do repertuarów polskich teatrów, a jedna z nich zrealizowana została w Teatrze PR dla STT ("Karskiego historia nieprawdziwa").

"Nikos z Chojnowa", nagrodzona w tym roku przez jury naszego konkursu sztuka Szymona Bogacza, opowiada historię "polskiego Greka", a precyzyjnie to on próbuje opowiedzieć nam swoją historię, co – jak okazuje się – nie jest łatwe. Gościnność nasza ma bowiem różne stopnie natężenia.

Wręczenie nagród w Trójkowym konkursie odbyło się w Instytucie Teatralnym 7 grudnia, a słuchowisko powstało po zakończeniu uroczystości. Reżyserem jest Artur Tyszkiewicz. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska. Retransmisja słuchowiska – w niedzielny wieczór. To zarazem kolejny eksperyment na Scenie Teatralnej Trójki. 

Współorganizatorem konkursu jest ZAiKS.

Występują:

 • Iza Bukowska
 • Bartłomiej Nowosielski
 • Marta Wągrocka
 • Jacek Kopczyński
 • Michał Podsiadło
 • Włodzimierz Press
 • Jan Marczewski 

Autor: Szymon Bogacz
Reżyser: Artur Tyszkiewicz
Reżyser dźwięku: Andrzej Brzoska
Muzyka: Jacek Grudzień, Michał Kwiatkowski
Realizacja: Wiesław Szala, Marcin Kociemba
 
Czas trwania: 43'07"

***

Zapraszamy do słuchania

Barbara Marcinik oraz Magda TrzaskaWojciech Dorosz – wydawcy.

Polecane