Dlaczego przeżywamy problemy, których tak naprawdę nie ma?
2020-10-12, 02:10 | aktualizacja 2020-10-12, 15:10
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że choć 90 procent naszych "czarnych scenariuszy" nigdy się nie realizuje, nasz organizm przeżywa je tak, jakby były rzeczywistością. Dlaczego tak jest i jak to zmienić? O tym w audycji Agnieszki Furtak-Bilnik "Nie do powiedzenia", dla której punktem wyjścia była książka "Jak przyciągać dobre rzeczy" autorstwa specjalistki z zakresu psychiatrii Marian Rojas Estape.
Posłuchaj
Marian Rojas Estape próbuje wyjaśnić, jak toksyczne myślenie, mające swoje źródło w destrukcyjnych słowach i zachowaniach powoduje problemy umysłu, serca i ciała, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na dobre aspekty naszego życia; to, co pomaga uzyskać siłę ducha i zdrowsze ciało, a przez to zbliżyć się do upragnionego szczęścia, które wszyscy chcemy znaleźć.
– Z najnowszych badań wynika, że nasz mózg nie rozróżnia myśli od faktów. My, trenując m.in. mindfullness, uważność, jesteśmy w stanie zastanowić się na tym, czy to, co przeżywamy, jest stanem faktycznym. Autorka książki podkreśla, że możemy trochę oszukiwać nasz mózg, który ma tendencję do negatywnego myślenia – mówiła Anna Cyklińska psycholog i założycielka platformy Psychoedu.
– Uważność, bycie tu i teraz są w stanie w dużym stopniu zneutralizować rzeczy, które nas stresują, gdy uświadamiamy sobie ich możliwości. To coś, co pomogło mi na przestrzeni lat terapii – potwierdza Cleo Ćwiek, modelka i założycielka Fundacji Można Zwariować.
***
Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Cyklińska (psycholog, założycielka platformy Psychoedu), Cleo Ćwiek (modelka, założycielka Fundacji Można Zwariować)
Data emisji: 12.10.2020
Godzina emisji: 0.04
kr