Transgraniczna opieka zdrowotna. Czemu Polacy leczą się w Niemczech?
2020-10-12, 15:10 | aktualizacja 2020-11-19, 11:11
W niektórych niemieckich szpitalach aż 20 proc. lekarzy to Polacy. Z jednej strony wynika to z braków personelu, z drugiej zaś z faktu, że ośrodki zdrowia za naszą zachodnią granicą otwarte są także dla polskich pacjentów.
Niemieccy lekarze i pielęgniarki uczą się polskiego, choć jeszcze kilka lat temu w niektórych szpitalach zakazywano tego języka. O jednym z takich przypadków opowiada w reportażu doktor Janusz Rudziński, ginekolog-położnik pracujący w niemieckich klinikach. Z czego wynikały wcześniejsze sytuacje, w których Polakom pracującym w niemieckim ośrodku zdrowia zakazywano rozmawiania między sobą w ojczystym języku?
Posłuchaj
Na szczęście takie sytuacje to przeszłość. Teraz coraz częściej niemieccy lekarze i pielęgniarki uczą się polskiego, aby porozumieć się z pacjentami czy wyjaśnić kwestie prawne dotyczące ich ubezpieczenia. – Za każdym razem, gdy byłem w jakimś pomieszczeniu, to był tam ktoś, kto mówił po polsku – przyznaje Kuba Wiliszewski, pacjent spotkany przez reportażystów w szpitalu w Guben.
Szpitale niemieckie przyjmują Polaków, jeśli mieli nagły wypadek, a także kobiety w ciąży, które poczuły bóle porodowe za granicą. "Opłaca się" mieć wypadek po niemieckiej stronie – wtedy nasza kasa chorych zwraca koszty leczenia w szpitalu niemieckim. A tam terminy oczekiwań krótkie i jakość wysoka. Gdy jednak wypadek zdarza się kilkaset metrów dalej, np. w Gubinie, po stronie polskiej, polska karetka nie może zawieźć poszkodowanego do oddalonego o kilometr niemieckiego szpitala. Zamiast tego jedzie 30 kilometrów dalej, do szpitala na terenie Polski.
***
Reportaż powstał w ramach cyklu "Życie na granicy", który opowiada o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie. Serial rozpoczął się od spraw najbardziej aktualnych, czyli tego, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców terenów przygranicznych. W kolejnych odcinkach mówiliśmy m.in. o bezdomnych w Berlinie (którzy przyjechali tu z terenów przygranicznych), o miłościach polsko-niemieckich czy też nadgranicznych targowiskach.
Posłuchaj innych reportaży z cyklu "Życie na granicy":
- Most do domu
- Bilet powrotny proszę - bezdomni w Berlinie
- Pary polsko-niemieckie
- Miłość, biznes i dżem morelowy - o targowiskach na granicy
- Welcome to Berlin - o tym, jak Polacy zarabiają w Niemczech
- Jak łamać rękę, to tylko w Guben - leczenie transgraniczne
- Krowa na lasso - o przestępczości przygranicznej
- Siedem pokoi dla uchodźcy
***
Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Jak łamać rękę, to tylko w Guben"
Autorzy reportażu: Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 12.10.2020
Godzina emisji: 14.15