"Wiosna Solidarności" jesienią 1980

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wiosna Solidarności" jesienią 1980
24.09.1980 r. Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" składają w Sądzie Wojewódzkim wniosek o rejestrację i statut Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Nz. od lewej Henryk Mażul, Lech Wałęsa, Marian Jurczyk. Foto: PAP/Marek Broniarek

Wrzesień, październik i listopad 1980 roku były pierwszymi miesiącami tworzenia się ruchu społecznego pod auspicjami NSZZ "Solidarność". – To było tak, jakby w mroku nagle wybuchło światło – wspominał w Trójce Roman Bielański, jeden z założycieli NSZZ "Solidarność" w Zakładach Ursus.

Posłuchaj

50:49
Kwestia pamięci o "karnawale Solidarności" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Człowiek z żelaza pap 1200.jpg
"Solidarność" w filmie

Kim byli pierwsi założyciele "Solidarności" w zakładach pracy? Jakie były ich nadzieje, złudzenia i ideały? Czego dotyczyły ówczesne dyskusje? Kiedy ten początkowy optymizm zaczął ulegać obawie przed zmiażdżeniem ruch solidarnościowego przez władze PRL siłą? Jak wyglądało tworzenie systemu myślenia o wspólnocie poza ramami ideologii komunistycznej? 

– Wtedy nie było jeszcze jasnej wizji, to po prostu się działo. Był ogromny entuzjazm. Spotykało się mnóstwo ludzi, najczęściej nieznajomych i pomysły były najdziwniejsze – opowiadał Roman Bielański. 

Owe "wiosenne" miesiące 1980 roku były czasem, gdy Gdańsk był stolicą nowej Polski. – Początek września, kiedy NSZZ "S" powstawały w całym kraju, nie przedstawiałem się jako członek KSS KOR. Ludzie byli poddani propagandzie. Myślano, że to agenda światowego imperializmu. Wiarygodność zdobyłem tym, że w sierpniu byłem dwa razy w Stoczni Gdańskiej. Gdańsk był legitymacją – mówił działacz KSS KOR Lech Dymarski.

Stanisław Kruszyński | Karnawał "Solidarności" | "Solidarność"/Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Wanda Zwinogrodzka (teatrolog), Roman Bielański (jeden z założycieli NSZZ "S" w Zakładach Ursus), Lech Dymarski (działacz KSS KOR), Mateusz Wyrwich (dziennikarz)
Data emisji: 24.09.2020
Godzina emisji: 21.08

kr

Polecane