"Wiosna Solidarności" jesienią 1980
2020-09-24, 22:09 | aktualizacja 2020-09-25, 12:09
Wrzesień, październik i listopad 1980 roku były pierwszymi miesiącami tworzenia się ruchu społecznego pod auspicjami NSZZ "Solidarność". – To było tak, jakby w mroku nagle wybuchło światło – wspominał w Trójce Roman Bielański, jeden z założycieli NSZZ "Solidarność" w Zakładach Ursus.
Posłuchaj
Kim byli pierwsi założyciele "Solidarności" w zakładach pracy? Jakie były ich nadzieje, złudzenia i ideały? Czego dotyczyły ówczesne dyskusje? Kiedy ten początkowy optymizm zaczął ulegać obawie przed zmiażdżeniem ruch solidarnościowego przez władze PRL siłą? Jak wyglądało tworzenie systemu myślenia o wspólnocie poza ramami ideologii komunistycznej?
– Wtedy nie było jeszcze jasnej wizji, to po prostu się działo. Był ogromny entuzjazm. Spotykało się mnóstwo ludzi, najczęściej nieznajomych i pomysły były najdziwniejsze – opowiadał Roman Bielański.
Owe "wiosenne" miesiące 1980 roku były czasem, gdy Gdańsk był stolicą nowej Polski. – Początek września, kiedy NSZZ "S" powstawały w całym kraju, nie przedstawiałem się jako członek KSS KOR. Ludzie byli poddani propagandzie. Myślano, że to agenda światowego imperializmu. Wiarygodność zdobyłem tym, że w sierpniu byłem dwa razy w Stoczni Gdańskiej. Gdańsk był legitymacją – mówił działacz KSS KOR Lech Dymarski.
Stanisław Kruszyński | Karnawał "Solidarności" | "Solidarność"/Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Wanda Zwinogrodzka (teatrolog), Roman Bielański (jeden z założycieli NSZZ "S" w Zakładach Ursus), Lech Dymarski (działacz KSS KOR), Mateusz Wyrwich (dziennikarz)
Data emisji: 24.09.2020
Godzina emisji: 21.08
kr