Czy planety mogłyby krążyć wokół Jowisza?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy planety mogłyby krążyć wokół Jowisza?
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/19 STUDIO

Gdyby Słońce zniknęło, największą masą w Układzie Słonecznym byłby Jowisz. Czy to znaczy, że planety zaczęłyby krążyć wokół niego? – pyta 13-letni Janek. – To prawda, że Jowisz byłby największy – przyznaje dr Tomasz Rożek. Jest jednak jedno, całkiem spore "ale".

Posłuchaj

6:42
Jaką rolę odgrywa Słońce w Układzie Słonecznym? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

shutterstock_318968273 jowisz kosmos planeta 1200.jpg
Jowisz i zderzenie z Ziemią?

– Masy Jowisza żadną miarą nie można przyrównać do masy Słońca (1,989E30 kg– przyp. red.), które stanowi 99 proc. masy całego Układu Słonecznego – mówi dr Rożek. – Tak duża masa trzyma wszystko i dzięki temu, że jest w samym środku, cała mechanika naszego Układu Słonecznego po prostu działa i się utrzymuje – tłumaczy.

Jowisz w obiektywie NASA Foto: nasa.gov Jowisz w obiektywie NASA Foto: nasa.gov

Wobec tego, co stałoby się, gdyby Słońce, które trzyma "w ryzach" cały Układ Słoneczny, nagle zniknęło? – Jowisz mimo masy (1,898E27 kg – przyp. red.), mimo tego, że jest kilkaset cięższy od Ziemi, nie byłby w stanie grawitacyjnie przejąć tych planet – one po prostu poruszają się zbyt szybko. Gdyby Słońce zniknęło, Układ Słoneczny po prostu by się rozsypał – odpowiada naukowiec.

Jak działa wszechświat? - #1 rozmowa z X. prof. Hellerem/Nauka. To Lubię

– Jowisz nie złapałby grawitacyjnie tylko tych największych planet, które są najbliżej siebie, ale też planet karłowatych i planetoid. U nas rządzi Słońce. Musimy się z tym pogodzić i kropka – podsumowuje dziennikarz naukowy Trójki.

***
Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 16.09.2020
Godzina emisji: 7.13

kr

Polecane