Praca zdalna – co może inspektor?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Praca zdalna – co może inspektor?
Praca zdalna nie jest w Polsce czymś nowym i stale zyskuje na popularności.Foto: shutterstock

Lockdown już został odwołany, jednak wiele osób nadal pracuje zdalnie. W połowie września do kodeksu pracy miał zostać dołączony dokument, który regulowałby zasady pracy w domu. A jak obecnie wyglądają kwestie prawne dotyczące pracy w domowym biurze?

– Praca zdalna może być powierzona pracownikowi wtedy, kiedy ma on możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy. Jeżeli pracownik nie ma odpowiedniego sprzętu czy też biurka, to ma podstawy, by odmówić świadczenia pracy w formie zdalnej. I może się zwrócić do pracodawcy, żeby mu takie sprzęty zapewnił – tłumaczy Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawcy RP.

Posłuchaj

4:03
Czy inspektor pracy może nas skontrolować podczas pracy zdalnej? (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+

Pracodawca też ma swoje prawa. Może np. kontrolować działania pracownika zlecając mu codzienne ewidencjonowanie czasu pracy oraz wykonywanych czynności. Pojawia się również kwestia opłat za prąd i wodę zużyte w czasie pracy zdalnej  Tutaj pracodawca i pracownik muszą dojść do konsensusu, aby żadna ze stron nie była pokrzywdzona  mówi Katarzyna Siemienkiewicz.

A czy Główny inspektorat Pracy może zapukać do naszych drzwi, by sprawdzić, czy na pewno wykonujemy swoją pracę w domu? – Nie ma upoważnienia ustawowego do przeprowadzenia kontroli w domu pracownika. Więc przysłowiowy inspektor nie chodzi po domach z legitymacją, nie dobija się do drzwi – mówi Tomasz Zalewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy.

Tarcza 4.0 doprecyzowuje przepisy o pracy zdalnej/Pracodawcy RP

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 15.09.2020
Godzina emisji: 6.21

pr/kr

Polecane