Czy mamy już technologię, by terraformować inne globy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy mamy już technologię, by terraformować inne globy?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Limbitech

Mówimy o terraformacji Marsa, o przekształceniu go w Ziemię. A czy my tutaj na Ziemi przekształciliśmy choć jedno miejsce?

– Terraformacja, to zestaw technologii, które pozwalają zmienić jedną planetę w drugą. Co do zasady wydaje się to proste. Na przykład, co zrobić, by na Marsie było cieplej? Elon Musk niedawno proponował zrzucenie ładunków nuklearnych na bieguny Czerwonej Planety. To rozwiązanie dosyć radykalne, ale są i mniej ekstremalne pomysły. Wszystkie brzmią bardziej fantastycznie, niż konkretnie, ale, co do zasady, mogłyby się udać – mówi dr Tomasz Rożek.


Posłuchaj

7:05
Jak przekształcamy Ziemię? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Cóż, przekształciliśmy na Ziemi dość sporo.  Zmieniamy ekosystemy, często je rujnujemy, jak na Syberii, gdzie cofano bieg rzek, co spowodowało wielką katastrofę. Podobną zmianą było wykarczowanie ogromnych połaci lasów w Europie. Zmianą jest też to, co przez setki lat robią Holendrzy, którzy wydzierają ląd z morza. Budując tamy, zapory, śluzy, są w stanie kontrolować to, gdzie jest woda, a gdzie sucha ziemia. Co do skali jest to jednak zupełnie nieporównywalne z pomysłem, by zmienić Marsa w Ziemię – wyjaśnia dr Rożek.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 9.09.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Polecane