Rak to nie wyrok. To diagnoza. Posłuchaj reportażu Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rak to nie wyrok. To diagnoza. Posłuchaj reportażu Trójki
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ABO PHOTOGRAPHY

Monika zachorowała na raka jelita grubego. Choroba była dla niej ogromnym zaskoczeniem. Podjęła leczenie, po operacji i chemioterapii udało jej się pokonać chorobę.


Posłuchaj

16:46
Życie jest cudem (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Siły do walki dodawała jej rodzina. Mimo zapewnień lekarzy, że już nie będzie mieć dzieci, zaszła w ciążę. Nie wiedziała, czy jest już wystarczająco zdrowa. Nie można było przeprowadzić badań. Urodziła zdrową córeczkę, która rozwijała się prawidłowo. Nie ma najmniejszego śladu, by leczenie i chemioterapia jej zaszkodziły.


shutterstock_ szpital poczekalnia 1200.jpg
"Podwójny lęk". Koronawirus i pacjenci onkologiczni

– Wiedziałam, że muszę rozpocząć leczenie jak najszybciej, bo to zwiększa moje szanse. Dopadały mnie momenty beznadziei, były momenty, że nie chciałam. Nie przerwałam chemii, dotrwałam do końca – mówiła Pani Monika. – Skutki uboczne chemioterapii dalej były we mnie, wciąż je czułam. Był moment, w którym to wszystko znów nagle się nasiliło. Zorientowałam się, że jestem w ciąży, że to nie chemia. Był to dla mnie szok – wspomina bohaterka reportażu.

W audycji wystąpiła również onkolog dr Agnieszka Kolasińska-Ćwikła, która opowiedziała o tym, jak ważna jest konieczność badań, by zapobiegać chorobie, o znaczeniu zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Opowiedziała, jak ważnym czynnikiem jest uświadomienie zagrożeń wynikających z braku działań profilaktycznych, otyłości, palenia papierosów. Zachęciła też słuchaczy do zdrowego i aktywnego trybu życia. Przestrzeganie tych zasad może ograniczyć nasze ryzyko zachorowania na nowotwór.

Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia – rak jelita grubego/Ministerstwo Zdrowia

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Życie jest cudem"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 3.09.2020
Godzina emisji: 18.11

kr


Polecane