Kiszonki, które leczą, czyli jak zachować trochę lata w słoiku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kiszonki, które leczą, czyli jak zachować trochę lata w słoiku
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/pilipphoto

Są bardzo zdrowe, nietuczące, zaskakująco łatwe do przygotowania i właśnie teraz jest najlepszy okres, aby się w nie zaopatrzyć. Kiszonki powinny znaleźć się w każdej domowej spiżarni.


"Domowe kiszonki, które leczą" "Domowe kiszonki, które leczą"

Wraz z modą na zdrowie przyszła także moda na kiszonki. I nie powinno to dziwić, ponieważ mają one wiele zalet. Po pierwsze, są bardzo zdrowe – to bogactwo witamin (zwłaszcza C, A i E), składników mineralnych i probiotyków, które korzystnie działają na nasz układ pokarmowy i odpornościowy. Po drugie, kiszonki stanowią doskonały sposób konserwowania żywności – naturalny, pozbawiony wszelkich dodatków chemicznych i zachowujący wartości odżywcze produktu. Po trzecie, do przygotowania kiszonek nie trzeba wyjątkowych zdolności kulinarnych ani wyszukanych sprzętów. I po czwarte, to idealny sposób na… zamknięcie lata w słoiku.


Posłuchaj

3:52
Jak zachować trochę lata na zimowe miesiące? (Na zdrowie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Chciałyśmy, jako dietetyczki, pokazać, jak łatwo jest zachować na zimę letnie warzywa. Kisić można wiele warzyw. Moim odkryciem są kiszone pomidory. Świetnie sprawdzają się rzodkiewki. Można robić różnego rodzaju miksy. W naszej książce pokazujemy kiszonki nie tylko od tej strony kulinarnej, ale też chcemy udowodnić, jak bardzo są one zdrowe – mówi Ewa Sypnik-Pogorzelska, jedna z autorek książki "Domowe kiszonki, które leczą".

W książce znajduje się 80 wyjątkowych przepisów na kiszone warzywa i owoce oraz propozycje ich wykorzystania. Autorki sięgają po tradycyjne warzywa do kiszenia, jak ogórki, kapusta, papryka i buraki, ale eksperymentują też z cebulą, cukinią, dynią, fasolką szparagową, kalafiorem, marchwią, pomidorami, rzodkiewką, białą rzodkwią i selerem korzeniowym. Kiszą jabłka, śliwki i cytryny. Co więcej, dzielą się radami i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania kiszonek. Opisują także ich niezwykłe zalety zdrowotne.

***

Tytuł audycji: Na zdrowie
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Ewa Sypnik-Pogorzelska (autorka książki "Domowe kiszonki, które leczą")
Data emisji: 29.08.2020
Godzina emisji: 
8.33

mat. prasowe/ml


Polecane