Czy wystrzeliwanie rakiet w kosmos ma zgubny wpływ na naszą atmosferę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wystrzeliwanie rakiet w kosmos ma zgubny wpływ na naszą atmosferę?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Alones

– Oczywiście, że to może mieć wpływ. I ma! – odpowiada dr Tomasz Rożek. – Przez dziesięciolecia to nas nie interesowało, bo rakiety latały rzadko. To się zmienia, bo biznes kosmiczny rozwija się bardzo szybko – wyjaśnia.


Posłuchaj

2:27
Statki kosmiczne – postrach ekologów? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Dla porównania, w 2017 roku wystrzelono 91 rakiet. Już rok później wystrzelono ich 114, czyli o 25 proc. więcej. Rakieta spala ogromne ilości paliwa. Przykładowo, rakieta Saturn 5, żeby wylecieć w kosmos spalała prawie 800 tys. litrów – informuje dr Rożek.

Czy Starlinki mogą zakłócić obserwację astronomiczną? Foto: Vadim Sadovski, NASA/ Shutrterstock Czy Starlinki mogą zakłócić obserwację astronomiczną? Foto: Vadim Sadovski, NASA/ Shutrterstock

Cena postępu?

Jak stwierdza naukowiec, wpływ misji kosmicznych na naszą atmosferę staje się coraz popularniejszym tematem, chociaż do głównego nurtu jeszcze mu daleko.

 Traktuję się to jako cenę za zdobywanie kosmosu. Może warto zastanowić się nad znalezieniem innego sposobu lub paliw, które byłyby mniej toksyczne? – zastanawia się dr Rożek. – Także elementy rakiet, które spadają na Ziemię, nie są obojętne dla środowiska – dodaje.

Druga strona medalu

Czy misje kosmiczne mogą w jakiś sposób przyczynić się do ochrony środowiska. Okazuje się, że tak. – Z powodu technologii kosmicznych to środowisko jest monitorowane. Satelity wynoszone przez rakiety pozwalają obserwować środowisko naturalne, zaburzenia związane z emisjami gazów i klęski naturalne – zaskakuje dziennikarz naukowy Trójki.

Nowy projekt Elona Muska - Starlink/Nauka. To Lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Michał Kirmuć
Data emisji: 24.08.2020
Godzina emisji: 7.13

kr

Polecane