Norman Davies: historyk zawsze jest częścią własnej historii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Norman Davies: historyk zawsze jest częścią własnej historii
Norman Davies i Katarzyna StoparczykFoto: G.Leczkowski

– Kosmos nie jest dla mnie ciekawy, bo nie ma tam ludzi, jest pusty. Planeta Ziemia mi wystarczy – przyznaje Norman Davies. Przypominamy rozmowę, jaką z polsko-brytyjskim historykiem przeprowadziła Katarzyna Stoparczyk.


"Norman Davies. Sam o sobie", wyd. Znak "Norman Davies. Sam o sobie", wyd. Znak

"Boże igrzysko", "Serce Europy", "Orzeł biały, czerwona gwiazda", "Europa", "Mikrokosmos", "Powstanie '44" – to tylko niektóre z książek naszego gościa. "Byłem karmiony mlekiem przez wieczne pióro. Małymi kroplami. Nie rozwijałem się. A kiedy miałem rok, wszystko się naprawiło. I jak tu nie wierzyć w Opatrzność?" – tak symbolicznie rozpoczyna się historia człowieka, który od niemal pięćdziesięciu lat pisze książki, w których oddziela fakty od fikcji.

– Mitologia powstaje spontanicznie, szybciej niż prawda. Kiedy ludzie nie mają czasu studiować i analizować, mity rosną jak grzyby po deszczu, szybciej niż jesteśmy w stanie temu zaradzić – mówi Norman Davis w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.

Czym, według Normana Davisa, jest prawda? Dlaczego, jego zdaniem, do dżungli najlepiej wybrać się z Polakiem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.


Posłuchaj

48:21
Norman Davies gościem Katarzyny Stoparczyk (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Norman Davies (historyk, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich)
Data i godzina emisji: 12.10.2019, 8:09
Data i godzina powtórki: 22.08.2020, 13:06 

kr/gs/mk

Polecane