Jacek Cygan: najłatwiej pisze się dla tych, których się zna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Cygan: najłatwiej pisze się dla tych, których się zna
Katarzyna Stoparczyk i Jacek CyganFoto: M.Czajkowska

– Gdy piszę tekst piosenki, to robię to przez tego, dla kogo tworzę. Muszę poznać, kim ta osoba jest, jaką postać możemy zbudować na scenie. Wspomagam się tą osobą i muzyką kompozytora. Kradnę trochę z duszy artysty, trochę z nut i na tym buduję. Żeby tak ukraść coś komuś z duszy, wpierw patrzy się tej osobie w oczy, a potem siada się i myśli: co jest w tym człowieku najważniejsze? Jaka jest o nim prawda? – opowiada gość Katarzyny Stoparczyk.


Sebastian Karpiel-Bułecka Katarzyna Stoparczyk 1200.jpg
Sebastian Karpiel-Bułecka: czasem w moim życiu dominują emocje

Jacek Cygan napisał teksty do ponad tysiąca piosenek. I trochę się za tymi tekstami chowa, chociaż wprawny obserwator zauważy, że sporo prawdy o nim kryje się pomiędzy wersami. Tak jak między gałązkami choinki kryje się opowieść o pięknych Świętach małego wówczas chłopca ze Śląska, który dziś wyjątkowo zgrabnie żongluje słowami, ale także naszymi emocjami. 

Posłuchaj

45:07
Jacek Cygan gościem Katarzyny Stoparczyk (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

PAP_Agata_Passent 1200.jpg
Agata Passent: mam w sobie dużo z mamy

– Ten zawód jest wspaniały, ale ma kilka wad. Pierwsza jest taka, że trzeba komuś pokazać tekst, który się napisze. Na przykład pisze się w nocy, jest cudownie. Niestety rano przychodzi kompozytor czy wokalista. Ten moment ciszy, kiedy on to sobie w głowie śpiewa, a człowiek jest bezbronny, bo już dał ten tekst... przeżywam wtedy katusze – przyznaje gość "Myślidziecka 3/5/7" 

Jak rozmówca Katarzyny Stoparczyk odbiera porównania do Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Wojciecha Młynarskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Jacek Cygan (autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, kawaler Orderu Uśmiechu)
Data emisji: 22.12.2018, 26.12.2020
Godzina emisji: 8.11, 13.07

ml/mk/gs

Polecane