Czy trzeba otwierać okna po włączeniu klimatyzacji w samochodzie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy trzeba otwierać okna po włączeniu klimatyzacji w samochodzie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/F8 studio

W porze letniej w mediach społecznościowych często pojawiają się ostrzeżenia przed szkodliwością klimatyzacji samochodowej. – Podobno konieczne jest otwierania okien, zaraz po tym, jak wsiądziemy do auta. W ten sposób pozbędziemy się toksycznych substancji, które wylatują z klimatyzacji – mówi Gabriela Darmetko. 


czajnik para wodna gotowanie 1200.jpg
Czy gotowanie wody powoduje jej… toksyczność?

 – Pojawiła się taka hipoteza, że rozgrzane plastiki, których w samochodzie jest dużo, emitują benzen. Jest to substancja lotna, szkodliwa, która uszkadza m.in. szpik. Do jej wydzielania miałoby dochodzić po uruchomieniu klimatyzacji w nagrzanym aucie. Jest to nieprawda. Robiono badania, wystawiając samochód na działanie ciepła, osiągając w środku temperaturę nawet 65 stopni Celsjusza i nie stwierdzono, żeby wewnątrz pojazdu wzrosło stężenie niebezpiecznych substancji – wyjaśnia Jacek Błoniarz-Łukacz, fizyk z Centrum Nauki Kopernik. 


Posłuchaj

11:08
Klimatyzacja w samochodzie. Co powinniśmy o niej wiedzieć? (Prawdy sprawdzone/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

shutterstock witamina d3 1200.jpg
Witamina D3. Wystarczy wylegiwać się na słonku czy trzeba łykać tabletki?

Skąd zatem wzięło się podejrzenie, że uruchamianie klimatyzacji zaraz po uruchomieniu samochodu jest niebezpieczne? Być może po części odpowiedzialne są za to… instrukcje obsługi przygotowywane przez producentów. – Pojawia się tam informacja, żeby w nagrzanym aucie najpierw opuścić szyby na dwie minuty, a dopiero potem włączyć klimatyzację –  wyjaśnia rozmówca Gabrieli Darmetko. Sugestia producentów nie ma jednak nic wspólnego ze zdrowiem człowieka. 


***

Tytuł audycji: Prawdy sprawdzone
Autorka: Gabriela Darmetko
Gość: Jacek Błoniarz-Łukacz (fizyk z Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 22.08.2020
Godzina emisji: 8.10

gs

Polecane