Zygmunt Konieczny wspomina pracę z Ewą Demarczyk
2020-08-15, 22:08 | aktualizacja 2020-08-19, 17:08
14 sierpnia zmarła Ewa Demarczyk. Przypominamy rozmowę Piotra Metza z Zygmuntem Koniecznym, który opowiadał m.in. o nagrywaniu płyty "Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego" oraz trudnych początkach współpracy z wokalistką.
W wieku 79 lat w Krakowie zmarła Ewa Demarczyk – piosenkarka, aktorka i pianistka, wybitna wykonawczyni poezji śpiewanej, gwiazda Piwnicy pod Baranami. Nazywana "Czarnym Aniołem Piosenki", była jedną z największych osobowości polskiej estrady. Zasłynęła z interpretacji wierszy wybitnych poetów: Leśmiana, Tuwima, Baczyńskiego, Goethego i Mandelsztama. Wykonywane przez nią utwory, jak: "Czarne anioły", "Karuzela z madonnami", "Grande Valse Brillante", "Tomaszów" czy "Groszki i róże", od lat fascynują publiczność w kraju i poza granicami.
Posłuchaj
Koncertowała na scenach całego świata, w Europie, obu Amerykach, Australii i Japonii. Występowała w paryskiej Olimpii, nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Theatre, londyńskim Variety Arts Center. W 1965 roku śpiewała w Genewie na koncercie z okazji 20-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. W dorobku artystycznym miała nagrania telewizyjne i fonograficzne, w tym dla Polskiego Radia i rozgłośni zagranicznych. Zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Opolu i Sopocie, a także na Światowym Festiwalu Teatralnym w Arezzo, w Varadero na Kubie, Festiwalu Muzyki i Teatru w Helsinkach i na Festiwal Mondial du Theatre w Nancy. Została wyróżniona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Rok później była laureatką Nagrody Specjalnej Programu 1 Telewizji Polskiej dla wybitnej postaci polskiej kultury. W 2012 – za całokształt twórczości – uhonorowana Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po 2000 roku piosenkarka wycofała się z życia publicznego. W 2015 roku ukazała się książka "Czarny anioł" pióra Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze. W 2017 roku artystka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Posłuchaj
O Ewie Demarczyk w rozmowie z Piotre Metzem opowiadał współpracujący z nią w przeszłości kompozytor Zygmunt Konieczny. Jak mówił, wszystko zaczęło się w Krakowie, kiedy szukał bardzo ekspresyjnie śpiewającej artystki. Takiej brakowało w Piwnicy pod Baranami. – Kiedy zobaczyłem Ewę Demarczyk, wiedziałem, że to jest to. Pierwszym występem zrobiła wielką furorę, ale potem się wahała czy przyjść do Piwnicy, bo twierdziła, że każemy jej mocno krzyczeć, a ona nie bardzo miała na to ochoty. Wreszcie przekonaliśmy ją z Piotrem Skrzyneckim i została w Piwnicy pod Baranami – opowiadał Zygmunt Konieczny.
Posłuchaj
Kompozytor przyznał, że na początku niektóre piosenki Piwnicy pod Baranami mało komu się podobały. – Ale to nic dziwnego, przecież słuchania muzyki trzeba się uczyć. I ludzi trzeba uczyć takiego dobrego snobizmu – powiedział.
W rozmowie z Piotrem Metzem Zygmunt Konieczny opowiadał też m.in. o nagrywaniu z Ewą Demarczyk i zdradził, dlaczego ich współpraca się skończyła. W audycji usłyszeć można też niezapomniane przeboje tego duetu.
***
Tytuł audycji: Lista osobista
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Zygmunt Konieczny
Data emisji: 15.08.2020
Godzina emisji: 19.05
IAR/ei/mk