Warto poznać Tamarę Łempicką!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warto poznać Tamarę Łempicką!
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma "Die Dame" z 1929 r.Foto: wikimedia/minimal use

– Gdyby ktoś chciał poznać losy najwybitniejszej polskiej malarki ery art déco, a przy okazji dowiedzieć się jak tworzy się własną legendę, może zajrzeć do dwóch pozycji: "Tamara Łempicka. Sztuka i skandal" i "Ja, Tamara" – mówi Anna Popek.


"Tamara Łempicka. Sztuka i skandal" Laura Claridge "Tamara Łempicka. Sztuka i skandal" Laura Claridge

Tamara Łempicka urodziła się w Warszawie w 1898 roku w bogatej rodzinie należącej do elity kulturalnej. W czasie rewolucji październikowej uciekła z mężem, prawnikiem Tadeuszem Łempickim, do Paryża, gdzie zyskała sławę jako twórczyni charakterystycznych portretów i aktów. Prowadziła bardzo aktywne życie towarzyskie, a liczne romanse – zarówno z mężczyznami, jak i kobietami – sprawiły, że małżeństwo zakończyło się rozwodem. Wkrótce wyszła ponownie za mąż za bogatego austriackiego barona Raoula Kuffnera i przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Eksperymentowała z formą, między innymi abstrakcją geometryczną, jednak krytycy zdecydowanie więcej uwagi poświęcali ekscesom jej prywatnego życia niż twórczości, a ona zrezygnowała z wystawiania swoich prac. Zmarła w Meksyku.


Posłuchaj

4:23
Polska królowa art déco (Program obyczajowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Ja, Tamara" Grzegorz Musiał "Ja, Tamara" Grzegorz Musiał

Dopiero niedawno talent Tamary Łempickiej odkryto na nowo. Zaczęto wymieniać ją wśród wielkich twórców epoki, a jej obrazy zawisły w domach Madonny, Barbry Streisand czy Jacka Nicholsona. Jej La Musicienne osiągnęło kilka miesięcy temu na aukcji w Nowym Jorku cenę przekraczającą 9 milionów dolarów, stając się tym samym najdrożej sprzedanym polskim obrazem.

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Autorka: Anna Popek
Data emisji: 8.08.2020
Godzina emisji: 6.22

mat. prasowe/ml

Polecane