Czy zwierzęta mają skłonność do ryzyka?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zwierzęta mają skłonność do ryzyka?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/thka

– My, ludzie, wyewoluowaliśmy, jako gatunek mało skłonny do ryzyka. Szympansy, które polują, podejmują go znacznie więcej, niż inne naczelne – mówi Aneta Awtoniuk.

– W Austrii przeprowadzono badanie: siedmiu psom i siedmiu wilkom dano do wyboru dwie odwrócone do góry dnem miski. Każde zwierzę 80 razy wybierało jedną z nich. Nauczono je wcześniej, że jedna miska zawsze zawiera średniej jakości pokarm, a druga kawał soczystego mięsa, lub… kamień. Wilki w 80 proc. przypadków wybierały ryzyko, czyli miskę z mięsem, lub kamieniem. Psy podejmowały ten wybór w 58 proc. przypadków. Naukowcy wywnioskowali, że w procesie udomowienia, zrobiliśmy z naszych psów "pluszaki". Zatraciły chęć do podejmowania ryzyka. To samo tyczy się psów półdzikich – zaledwie 20 proc. światowej populacji tych zwierząt mieszka z ludźmi – opowiada behawiorystka.


Posłuchaj

12:26
Czy psy lubią ryzyko? (Psychodnia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Zawsze mnie zastanawiało, czemu ludzie decydujący się na życie z czworonogiem, nie uczą się jego mowy ciała. To najbardziej ryzykowne z możliwych zachowań. Człowiek nie zadaje sobie trudu, by poznać swojego małego przyjaciela. Zwierzęta obserwują świat innymi zmysłami, cały czas nas obserwują. Tu liczy się nie tylko wiedza, ale chęć zrozumienia drugiej strony – tłumaczy Aneta Awtoniuk.

Youtube/przeAmbitniPL

***

Czy znacie Państwo inne mity dotyczące zwierząt domowych, które warto raz na zawsze obalić? A może macie pytania, które chcielibyście zadać Anecie Awtoniuk? Zapraszamy do kontaktu przez adres: psychodnia@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Psychodnia
Prowadzi: Aneta Awtoniuk
Data emisji: 30.07.2020
Godzina emisji: 12.24

ml

Polecane