Czego może nas nauczyć Bapudżi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czego może nas nauczyć Bapudżi?
Pomnik Mahatmy Gandhiego w ValladolidFoto: Shutterstock.com/Pedr0Gar

– Na co dzień nie mamy potrzeby patrzenia na siebie, jako na całość, mechanizm, w którym każdy element jest niezastąpiony. Tak o społeczeństwie myślał Bapudżi, o społeczeństwie, w którym wszyscy ludzie tworzą jedną całość – mówi Grażyna Dobroń.


Posłuchaj

5:33
Jak zapanować nad swoim umysłem? (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Dar gniewu" Aruna Gandhi "Dar gniewu" Aruna Gandhi

– Bapudżi to nie kto inny, jak Mahatma Gandhi – tak nazywali go domownicy i przyjaciele. Gandhi wierzył, że życie jest droga do prawdy i jeśli postaramy się zrozumieć ją, to zbliżymy się do odpowiedzi na pytanie o sens istnienia. Sam o sobie mówił, że dostrzegał tylko jej przebłyski, ale określał je, jako milion razy jaśniejsze od słońca. Gandhi szanował każdego człowieka, obdarzał go czułością, ale tych na stanowiskach pytał: "czego dokonałeś?". Swojemu wnukowi, Arunowi, który napisał książkę "Dar gniewu" podpowiadał, by ten prowadził dziennik gniewu, by dotrzeć do jego źródła, oraz by ćwiczył umysł. Dzięki temu zyskuje się władzę nad nim, kontrolę nad swoimi reakcjami, by w chwilach gniewu nie działać pochopnie – opowiada Grażyna Dobroń.

Co może ocalić człowieczeństwo? Czy we współczesnym świecie wiara w miłość, dobro i spokój jest tylko nierzeczywistym marzeniem? A może każde z doświadczeń to ponadczasowy dar?

Na te i wiele innych pytań odpowiada wnuk Mahatmy Gandhiego, Arun. Przywołując dziesięć ważnych i poruszających lekcji, które otrzymał od swojego dziadka, rzuca nowe światło na rozwiązanie duchowych problemów współczesnego człowieka.

Dzięki jego naukom możesz zrozumieć równowagę sił dobra i zła w świecie, a także pogodzić się z negatywnymi emocjami i wydarzeniami, dostrzegając w nich sens i przekuwając w wewnętrzną siłę.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń 
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 11.34

mat. prasowe/ml

Polecane