Arcydzieła kina mafijnego. "Mit mafii zrósł się z magią popkultury"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Arcydzieła kina mafijnego. "Mit mafii zrósł się z magią popkultury"
Kadr z filmu "Zdrajca" Marca BellocchioFoto: Gutek Film/materiały prasowe

– 80-letni maestro Marca Bellocchio to ostatni przedstawiciel potęgi włoskiego kina z lat 60. Fellini, Visconti, Bertolucci, Rossellini wszyscy od nas odeszli, on pozostał i w zeszłym roku nakręcił brawurowy, nowoczesny i błyskotliwy film o przetrąceniu w latach 80. kręgosłupa Cosa Nostrze – opowiada Łukasz Adamski. 


Posłuchaj

3:03
Mafia w popkulturze. Arcydzieła małego i dużego ekranu(Adamski seryjny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– "Zdrajca" jest arcydziełem kina mafijnego, które przejdzie do historii obok najważniejszych filmów gatunku. Film ten powinien zawstydzać samego Martina Scorsese i jego pękniętego "Irlandczyka" – przekonuje krytyk. 

GutekFilm/Zdrajca (zwiastun)

Bellocchio, który w "Zdrajcy" perfekcyjnie zdemitologizował wizerunek włoskiej mafii, nie jest w tym pierwszy. Dochodzi do tego także w jednym z najlepszych, zdaniem Łukasza Adamskiego, seriali tego stulecia, czyli w "Gomorze". – Oparta jest ona na wstrząsającej książce Roberto Saviano, który do dziś musi się ukrywać  z powodu obnażenia wizerunku neapolitańskiej Kamorry –  przypomina. 

FilmIsNow Trailer & Clip in Italiano/GOMORRA - Stagione 4 

– "Gomorra" w pył rozbija wszystko, co jest pociągające i magnetyczne w wizerunku mafii z popkultury. (...) Serial dotyka takich uniwersalnych tematów jak zdrada, odkupienie, beznadziejność losu mafiozów. Pokazuje też prostactwo ludzi Kamorry, które tak wspaniale u sycylijskiej Cosa Nostry obnaża Bellocchio – ocenia autor audycji. Jednocześnie przyznaje, że Włosi zaczęli naśladować bohaterów serialu. – Przerażające jak mit mafii zrósł się z magią popkultury – konstatuje, odnosząc się m.in. do kluczowej także dla niego trylogii "Ojca chrzestnego". Obecnie serial "Gomorra" można oglądać w TVP Kultura. 

***

Tytuł audycji: Adamski seryjny
Prowadził: Łukasz Adamski
Data emisji: 23.06.2020
Godzina emisji: 11.15

gs/kr

Polecane