Trening na poziomie komórkowym. Jak wspomagać nasze ciało?
2020-06-18, 18:06 | aktualizacja 2020-08-27, 19:08
Czym są mitochondria i dlaczego są ważne dla biegaczy? – Najprościej można powiedzieć, że mitochondria to są fabryki energii w komórce. Każda komórka naszego ciała, niezależnie od tego, czy jest to komórka nerwowa czy mięśniowa, by prawidłowo funkcjonować, potrzebuje energii – przypomina kardiolog dr Marek Postuła.
Posłuchaj
Ma prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów wpływa wiele czynników, jednym z najistotniejszych jest zapewnienie odpowiednich mikroelementów jak koenzym Q i witaminy z grupy B. – W pewien sposób jesteśmy w stanie sobie "wytrenować" mitochondria. Tak jak trenujemy mięśnie, tak też trenujemy mitochondria do produkcji zwiększonej produkcji substancji energetycznej, jaką jest ATP – wyjaśnia rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego.
Trening fizyczny, który zwiększa przepływ tlenu przez mięśnie i tym samym dostarcza substancji odżywczych i tlenu jest najprostszym sposobem na zapewnienie mitochondriom odpowiedniego treningu. Kardiolog radził jakie badania warto zrobić, żeby sprawdzić, jak działają nasze mitochondria, co z kolei pomoże nam zrozumieć, dlaczego są dni, kiedy trenuje nam się gorzej.
***
Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski
Gość: Marek Postuła (kardiolog, Warszawski Uniwersytet Medyczny, biegacz)
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 17.22
gs/ml