Kobiety na progu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Tuż przed pandemią, na 1 kwietnia, planowałam audycję o Tadeuszu Kantorze, którego 105. rocznica urodzin przypadała na 6 kwietnia br., zaś w grudniu rocznica 2020 przypada 30. jego śmierci. Tymczasem, 15 maja zmarła w wieku 80 lat Maria Stangret-Kantor. Historia się domknęła.


Posłuchaj

47:22
Kobiety w artystycznych duetach (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dwa tygodnie potem (31 maja) odszedł Christo (to samo pokolenie, choć trochę młodszy: 1935-2020). Ten od opakowań słynnych budynków i elementów pejzażu. Na przyszły rok projektował opakowanie paryskiego Łuku Triumfalnego.

Gdyby nie cierpliwość i upór Lecha Stangreta, bratanka Marii Stangret-Kantor, historyka sztuki, także aktora Cricot 2, nie powstałaby autobiograficzna opowieść/zwierzenia Marii Stangret o jej związku i współpracy z Kantorem. Książka (wyd. 2016) nosi tytuł "Malując progi" i jest osobistym zapisem wydarzeń rozgrywających się niejako na zapleczu międzynarodowych sukcesów Tadeusza Kantora oraz wyznaniami, jaki był w tym udział jego żony.

A przy okazji: jakie artystyczne pary zaistniały w historii sztuki XX wieku? Dlaczego tak mało w niej kobiet, choć teoretycznie było "równouprawnienie"? Co było i jest nadal najtrudniejsze w związku dwojga twórczych osobowości? Dlaczego kobiety przegrywają? Dlaczego tak mało utalentowanych kobiet zaistniało w sztuce? Jakie zajmują miejsce w duetach artystycznych?

Nie chodzi o feministyczne pretensje, lecz socjologiczno-psychologiczne obserwacje. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: 
dr Lech Stangret (historyk sztuki, były aktor Cricort 2, kurator Galerii Foksal), dr Stefan Szydłowski (historyk sztuki, szef Galerii Szydłowski)
Data emisji: 17.06.2020
Godzina emisji: 21.10 

Polecane