Z ziemi polskiej do amerykańskiej. "Pułascy" i ich droga ku wolności

– Kazimierz Pułaski to kolejny polski bohater, który stał się bohaterem amerykańskim i, w zasadzie, byłby tak samo zapomniany jak Tadeusz Kościuszko – powiedział Mateusz Matyszkowicz, rozpoczynając swoją recenzję pierwszego tomu eposu "Pułascy" Wojciecha Kudyby.

Z ziemi polskiej do amerykańskiej. "Pułascy" i ich droga ku wolności

Wojciech Kudyba "Pułascy Tom 1 Aut vincere, aut mori", Państwowy Instytut Wydawniczy

Foto: mat. promocyjne

"Pułascy" – historia rodu polskiego i amerykańskiego bohatera (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wojciech Kudyba w pierwszej części "Pułaskich", kreśląc losy słynnego rodu patriotów, opowiada nie tylko o konfederacji barskiej i politycznych gierkach rosyjskiego ambasadora Repnina, ale też o różnych postawach wobec groźby utraty suwerenności Polski i jej rozmycia się w monarchistycznej Europie. Starając się zrozumieć motywy postępowania swoich bohaterów, unika łatwych ocen. Dzięki temu udaje mu się uchwycić kontur niepodległościowego etosu, który naznaczył naszą historię ostatnich trzystu lat. 

Pułascy to więcej niż powieść historyczna, to uniwersalna opowieść o polskości i Polakach. Tom pierwszy opowiada o wypadkach z lat 1767–1769 (m.in. sejm repninowski, Berdyczów, Okopy Świętej Trójcy). Tom drugi ukaże się w roku 2021.

– To niezwykła historia polskiego rodu, który tak kochał wolność, że pojechał za nią do Stanów Zjednoczonych – podsumował Mateusz Matyszkowicz.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 06.06.2020
Godzina emisji: 6.46

mat. prasowe/kr


Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.