Przeżyli wojnę i powstanie. Jak przeżywają pandemię?
2020-05-12, 19:05 | aktualizacja 2020-05-12, 21:05
– Powstańcom jest bardzo ciężko przede wszystkim ze względu na brak kontaktu z rodzinami, z młodymi ludźmi. Jest to dla nich bardzo przygnębiające, tak jak dla nas wszystkich. Radzą sobie i pozytywny duch cały czas w nich jest – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, inicjatorka projektu BohaterON.
Posłuchaj
Dwa miesiące temu nasze codzienne życie uległo wielu przemianom. Obostrzenia, takie jak zakaz wychodzenia na spacer czy zakaz spotkań z rodziną, były szczególnie trudne dla tych, którzy cenią sobie aktywny tryb życia. W czasie ogólnonarodowej przymusowej izolacji w internecie popularnością cieszyły się memy, w których narzekaliśmy na pandemię koronawirusa i z wytęsknieniem czekaliśmy na powrót do starych zwyczajów... A jak w tych realiach odnaleźli się ci, którzy w czasach swojej młodości musieli zmierzyć się ze znacznie większymi trudnościami? – Nie wszystko jest różowe. W życiu jest również miejsce na szarość... – przekonuje Witold Kozłowski z Łodzi, który w wieku pięciu lat został deportowany z rodziną na Syberię. W reportażu swoimi refleksjami na temat pandemii podzielą się również Powstańcy Warszawscy m.in.: Zofia Gordon i Tadeusz Brodowski.
– Najgorsza była Wielka Niedziela. Zawsze starałam się, by wigilia Bożego Narodzenia i śniadanie wielkanocne były u mnie. A teraz wszystko jakoś źle się stało, że trudno to przeżyć. Musimy to jakoś przeżyć. Przeżyliśmy w swoim życiu naprawdę ciężkie lata. Myślałam, że skoro nastała Solidarność i odzyskaliśmy tę niepodległość, to będziemy mogli dojść swojego żywota do końca bezproblemowo i radośnie – opowiadała Hanna Stawnik pseud. Hanka. Przetrwaliśmy tyle lat, to może i to przetrwamy – dodała.
***
Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>
***
Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Odcienie szarości"
Autorka reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 12.05.2020
Godzina emisji: 18.39