O co toczy się gra na Bałkanach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O co toczy się gra na Bałkanach?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fredex/Shutterstock.com

– To są kraje dosyć biedne. Tych 6 państw, które myślą o tym, by kiedyś wejść do UE, mają PKB mniej więcej takiej, jak Mazowsze. To obrazuje ich stan. Przy takiej biedzie i historii, jaką ma ten region, jest duża nieufność do Zachodu. Wielu tamtejszych przywódców flirtowało przez lata z Rosją. Teraz, jej rolę przejęły Chiny – mówi Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Posłuchaj

Negocjacje UE z Bałkanami (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Unia Europejska oferuje Bałkanom Zachodnim wsparcie finansowe i potwierdza europejską perspektywę w obawie, że Rosja i Chiny będą próbowały wciągnąć region w swoje strefy wpływów. To rezultat wideoszczytu z udziałem przywódców 27 krajów oraz 6 bałkańskich państw - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Kosowa i Serbii.

Kilka postulatów Polski zostało uwzględnionych w deklaracji przyjętej na zakończenie szczytu.
Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen mówiła, że potwierdzenie europejskiej perspektywy to silne przesłanie szczytu. – Bałkany Zachodnie to priorytet dla Unii Europejskiej – dodała. Jednak w deklaracji przyjętej na zakończenie szczytu nie ma zapisów dotyczących perspektywy członkostwa w Unii krajów Bałkanów Zachodnich, co sprawia, że niektórzy uważają, że dokument nie jest zbyt ambitny.

Bałkany Zachodnie były ostatnio zapomniane przez Unię Europejską. Tę pustkę starały się wypełnić Rosja i Chiny, by poszerzyć swoje strefy wpływów. Teraz Wspólnota, oprócz przekazania ponad 3 miliardów euro na walkę z koronawirusem, planuje strategię inwestycyjną w krótkiej i długoterminowej perspektywie.

Polska była jednym z krajów, który opowiadał się za jasnym sygnałem dotyczącym członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich w Unii. Warszawa argumentowała, że chodzi o zagwarantowanie bezpieczeństwa i wciągnięcie tego regionu w orbitę wpływów Wspólnoty. W deklaracji końcowej szczytu, na wniosek Polski znalazł się zapis o regularnych, wzajemnych spotkań na najwyższym szczeblu. Jest mowa o pogłębianiu współpracy w sprawach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i uwzględnienia kwestii energetycznych we wzajemnych kontaktach.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Kuba Strzyczkowski
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 6.05.2020
Godzina emisji: 17.24

IAR/ml/gs

Polecane