Polski rock lat 80. i jego wpływ na kulturę masową

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski rock lat 80. i jego wpływ na kulturę masową
III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (Jarocin, 24-26 sierpnia 1982)Foto: Wojciech Kryński/PAP

W ubiegłym roku, studio Trójki odwiedzili dr Anna Idzikowska-Czubaj i dr Robert Spałek, którzy, na zaproszenie Mirosława Biełaszko, rozmawiali o polskiej muzyce rockowej lat 80.

Posłuchaj

Historia polskiego rocka lat 80. (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Bunt, kontestacja komunistycznej rzeczywistości, powiew wolności – polski rock lat 80. to muzyka, ale również zjawisko społeczne. 

To też prosta i nośna odpowiedź młodych ludzi na cenzurę. Pokolenie znalazło przestrzeń do własnej, bardziej niezależnej ekspresji, ale też okazje do spotkań. Oczywiście najsłynniejszym z nich był festiwal w Jarocinie. Kora, Robert Brylewski czy Tomasz Lipiński to do dziś legendy polskiej kultury masowej. 

– Bardzo często mówi się, że rock to nie tylko muzyka, ale często wyróżnia się tylko ją. Dla mnie rock jest czymś więcej. Na tę kulturę składa się też moda, stroje czy ideologia – mówi dr Anna Idzikowska-Czubaj z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

– Uważam, że kiedy mówimy o polskiej muzyce rockowej, to dodajemy do tego zbyt dużo tej otoczki poza muzycznej – zaznacza dr Robert Spałek (IPN w Warszawie) z Instytutu Pamięci Narodowej. – Muzyka rockowa zawsze była dla mnie częścią sztuki – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: dr Anna Idzikowska-Czubaj (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Robert Spałek (IPN w Warszawie)
Data emisji: 15.04.2020 
Godzina emisji:
 4.00

kw

Polecane