Norman Davies: historyk zawsze jest częścią własnej historii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Norman Davies: historyk zawsze jest częścią własnej historii
Norman Davies i Katarzyna StoparczykFoto: G.Leczkowski

– Kosmos nie jest dla mnie ciekawy, bo nie ma tam ludzi, jest pusty. Planeta Ziemia mi wystarczy – mówił w ubiegłym roku w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk polsko-brytyjski historyk, Norman Davies. Dziś przypominamy tę rozmowę. 

Posłuchaj

Norman Davies gościem Katarzyny Stoparczyk (Myślidziecka 3/5/7/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Norman Davies. Sam o sobie", wyd. Znak "Norman Davies. Sam o sobie", wyd. Znak

"Boże igrzysko", "Serce Europy", "Orzeł biały, czerwona gwiazda", "Europa", "Mikrokosmos", "Powstanie '44" – to tylko niektóre z tytułów naszego gościa. "Byłem karmiony mlekiem przez wieczne pióro. Małymi kroplami. Nie rozwijałem się. A kiedy miałem rok, wszystko się naprawiło. I jak tu nie wierzyć w Opatrzność?" – tak symbolicznie rozpoczyna się historia człowieka, który od niemal pięćdziesięciu lat pisze książki, w których oddziela fakty historyczne od fikcji.

– Mitologia, powstaje spontanicznie, rośnie szybciej niż prawda. Kiedy ludzie nie mają czasu studiować i analizować, mity rosną jak grzyby po deszczu, szybciej niż jesteśmy w stanie temu zaradzić – mówi Norman Davis w rozmowie z Katarzyną Stoparczyk.

Czym, według Normana Davisa, jest prawda? Dlaczego, jego zdaniem, do dżungli najlepiej wybrać się z Polakiem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Myślidziecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Norman Davies (historyk, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich)
Data emisji: 6.04.2020
Godzina emisji: 4.00

kr/gs

Polecane