"Zostań w domu". Propozycje radiowej Trójki na czwartek
Co na 2 kwietnia przygotował dla słuchaczy Program 3 Polskiego Radia?
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Shutterstock.com
Od północy od godz. 6.00 na antenie pasmo "Noc z Trójką w domu", a w nim:
- 0.05-4.00 - Ciemna Strona Mocy - Aleksandra Kaczkowska.
- 4.00-5.00 - Klub Trójki - Dariusz Bugalski.
- 5.00-6.00 - Koncert w Trójce - przypomnimy występ grupy Variete, która w studiu im. Agnieszki Osieckiej promowała materiał z płyty zatytułowanej "Nie wiem" (koncert odbył się 10 grudnia 2017 roku).
W porannym "Zapraszamy do Trójki" (godz. 6.05-10.00, prowadzenie: Marcin Pośpiech) dwa "Salony polityczne Trójki": o godz. 7.45 rozmowa Beaty Michniewicz z Jarosławem Sellinem (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), a o 8.13 – z o. Wacławem Oszajcą (jezuita).
W paśmie także dodatkowe rozmowy, cykle stałe i materiały przygotowane przez Trójkowych reporterów:
- 6.40 - Raport koronawirus świat - Ernest Zozuń.
- 6.50 - Materiał o akcji #uwolnijzłomka - ludzie jednoczą siły i zbierają komputery dla instytucji, które nie mają sprzętu, np. dla domów dziecka (przyg. Monika Suszek).
- 7.15 - Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek.
- 7.20 - Materiał o infolinii GIS (przyg. Justyna Godz).
- 7.35 - Cykl muzyczny Piotra Metza.
- 8.45 - Projekt Tata - Krystian Hanke - o warsztatach on-line z animacji i rysunków, które prowadzi Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej.
- 8.50 - Urywki z kalendarza - Krzysztof Szubzda.
- 9.15 - Dziś w Trójce - Wiola Myszkowska.
- 9.20 - Muzyczny rozkład jazdy - Krystian Hanke.
- 9.30 - Informator ekonomiczny - Marcin Jagiełłowicz. Gość: Jakub Wiech z portalu, energetyka24.pl.
- 9.45 - Rozmowa z prof. Krzysztofem Pyrciem, wirusologiem z UJ.
W godz. 10.05-15.00 "Dzień z Trójką w domu" (prowadzenie: Piotr Metz), a w nim:
W każdej godzinie odcinek cyklu "Piosenki mojej mamy". Agata Passent opowiada o piosenkach Agnieszki Osieckiej.
- 10.25 - Akademia Pana Kleksa - czyta Piotr Fronczewski.
- 10.45 - Fajny film - Ryszard Jaźwiński - recenzja filmu "W lesie dziś nie zaśnie nikt".
- 11.25 - Rekomendacje kulturalne dla dorosłych i dla dzieci - Gabi Darmetko - o kanałach popularnonaukowych w serwisie YouTube.
- 11.30 - A nuż, widelec - Katarzyna Pruchnicka - przepis na portugalskie bułeczki "z historią", rozmowa z Bartkiem Kieżunem.
- 11.45 - Proza w Trójce - Julia Fiedorczuk - "Pod słońcem", czytają Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski (przyg. Barbara Marcinik).
- 12.10 - 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II - materiał archiwalny.
- 12.30 - Pamiętajmy o seniorach - Agnieszka Furtak-Bilnik - zgodnie z najnowszymi zaleceniami, jeśli osoba po 65. roku życia ma potrzebę wyjścia z domu do sklepu spożywczego, drogerii czy apteki, najlepiej by robiła to w godzinach między 10 a 12, ponieważ wtedy do takich miejsc mają być wpuszczani tylko seniorzy. Wszystko po to, by ograniczyć kontakt wrażliwych na wirusa starszych osób z potencjalnymi chorymi. Najbezpieczniej jednak korzystać z pomocy innych, którzy przyniosą seniorowi zakupy do domu. O jakich zasadach należy wtedy pamiętać? Gość: Dagmara Krzesińska, wolontariuszka Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich i ekspertka w Komisji ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
- 13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, Panie Sułku".
- 13.50 - "Banda Michałka" - odcinkowa powieść dla młodzieży autorstwa Ewy Karwan-Jastrzębskiej w wykonaniu Marii Seweryn i Marii Peszek.
- 14.45 - Dzisiaj w Trójce - Wioletta Myszkowska.
W godz. 15.05-19.00 na antenie popołudniowe pasmo "Zapraszamy do Trójki" (prowadzenie: Patrycjusz Wyżga). W programie m.in.:
- Z okazji 15. rocznicy śmierci Jana Pawła II w audycji fragmenty wypowiedzi archiwalnych Ojca Świętego z papieskich homilii.
- 15.10 - Jak koronawirus zmieni rynek pracy? (przyg. Tomasz Jeleński).
- 15.20 - Rozmowa z dr Joanną Porankiewicz-Asplund z Umea, biologiem z ośrodka uniwersyteckiego w północnej Szwecji, o podejściu do epidemii w Szwecji - rekomendacje zamiast ograniczeń.
- 15.35 - Jaka będzie turystyka po epidemii? Czy będzie możliwy powrót do podróżniczego boomu? (przyg. Mariusz Krzemiński).
- 15.45 - Rozmowa z prof. Krzysztofem Kosełą z Wydziału Socjologii i Filozofii UW - co czas kwarantanny może znaczyć dla społeczeństwa – spojrzenie socjologa, także na tle doświadczeń z historii; czy poczujemy się wspólnotą, tak jak po śmierci Jana Pawła II.
- 16.10 - Klinika Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie testuje nową metodę leczenia koronawirusa. Lubelska placówka została wytypowana jako pierwsza w Polsce (przyg. Monika Suszek).
- 16.35 - Izrael włącza do walki z wirusem swój wywiad (przyg. Magdalena Dercz).
- 16.45 - Rozmowa z prof. Iwoną Paradowską-Stankiewicz, epidemiologiem, dr hab. nauk medycznych, adiunktem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny; o tym, jak powstają statystyki dotyczące zachorowań na koronawirusa i na temat przyczyn zgonów.
- 17.10 - Rozmowa z dziennikarzem Radio Free Asia, które jako pierwsze podało informację o fałszowaniu danych na temat liczby zgonów w Wuhan przez Chiny (przyg. Michał Żakowski).
- 17.20 - Biegam, bo lubię - Krzysztof Łoniewski i Paweł Januszewski.
- 17.45 - Rozmowa z Tadeuszem Kościńskim, ministrem finansów, o kolejnej specustawie, która ma pomóc firmom.
- 18.10 - Dzieci wiedzą lepiej - Katarzyna Stoparczyk.
- 18.20 - Rozmowa z prof. Włodzimierzem Boleckim, literaturoznawcą, o tym, co czytać w czasie kwarantanny.
- 18.30 - Bardzo ważny projekt - Eryk Kazanowski. Rozmowa z Bartoszem Marczukiem, wiceprezesem PFR, o tarczy antykryzysowej: na jaką pomoc finansową, w jakiej wysokości i z jakich instytucji mogą liczyć samozatrudnieni, mikrofirmy, mali i średni przedsiębiorcy.
- 18.45 - Reportaż w Trójce - "Polaków pożegnanie papieża" z okazji 15. rocznicy śmierci Jana Pawła II (przyg. Ernest Zozuń).
W godz. 19.05-0.00 w ramach pasma "Wieczór z Trójką w domu" (prowadzenie: Marta Malinowska):
- 20.10 - Dzisiaj w Trójce - Wiola Myszkowska.
- 20.50 - Proza w Trójce - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. W obsadzie młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia. W epizodach - w roli Seweryna Baryki - wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiadał Andrzej Brzoska. (Powieść była emitowana na antenie Trójki od 3 września 2018 roku, 20 odcinków).
- 21.12 - Mini Akademia Rozrywki - Łukasz Szwed.
- 22.05 - Teatrzyk Zielone Oko: Ireneusz Iredyński / Umberto Pesco - "Morderstwo w Hotelu Santa Caterina" - na podstawie "Ryba płynie za mordercą" (powtórka z 2015 roku).