"Zostań w domu". Co radiowa Trójka przygotowała na czwartek?
26 marca w Trójce to przede wszystkim dzień powrotu na antenę cyklu słuchowisk, na który czekało wielu naszych Słuchaczy, a mianowicie "Teatrzyku Zielone Oko". Co poza tym?
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Shutterstock/BrAt82
Od północy od godz. 2.00 na antenie Aleksandra Kaczkowska i celebrowanie Piano Day, chociaż święto to oficjalnie przypada na 28 marca. W paśmie "Noc z Trójką w domu" także fortepianowe wydanie "Ciemnej Strony Mocy" oraz nowe kompozycje polskich i zagranicznych artystów, stworzone specjalnie na to spotkanie.
W godz. 2.00-4.00 Michał Owczarek i "Strefa rockendrola wolna od angola".
Między godz. 4.00 a 5.00 Paweł Drozd i powtórka audycji "Świat z lotu Drozda".
W godz. 5.00-6.00 powtórka koncertu Moniki Brodki, która wystąpiła na Trójkowej scenie 1 grudnia 2016 roku.
W porannym "Zapraszamy do Trójki" (godz. 6.05-10.00, prowadzenie: Marcin Łukawski) dwa "Salony polityczne Trójki": o godz. 7.45 rozmowa Beaty Michniewicz z prezesem partii Wiosna Robertem Biedroniem, a o godz. 8.13 – z Piotrem Glińskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
W paśmie także dodatkowe rozmowy, cykle stałe i materiały przygotowane przez Trójkowych reporterów:
- 6.20 – Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy MPK Gdańsk, o transporcie miejskim i ograniczeniach w liczbie pasażerów.
- 6.40 – Życie społeczne, towarzyskie i rozrywkowe przeniosło się do internetu. Jak wyglądają imprezy urodzinowe, wspólne rozwiązywanie zagadek, koncerty czy wieczory literackie organizowane na Skype (przyg. Izabela Woźniak).
- 6.50 – "Urywki z kalendarza" – Krzysztof Szubzda.
- 7.15 – "Pytania z kosmosu" – Tomasz Rożek.
- 7.20 – Raport epidemiczny ze świata – Ernest Zozuń.
- 7.35 – Cykl muzyczny Piotra Metza.
- 8.45 – Projekt Tata 3 – Krystian Hanke.
- 8.50 – Rozmowa z ministrem środowiska Michałem Wosiem nt. zdrowia, objawów koronawirusa, kwarantanny.
- 9.15 – "Muzyczny rozkład jazdy" – Krystian Hanke.
- 9.30 – "Informator ekonomiczny" – gość: Marek Dietl, prezes GPW – rozmowa o tym, dlaczego na giełdach widzimy w ostatnich dniach na przemian rekordowe spadki i wzrosty, co powinni w tej sytuacji zrobić inwestorzy - zwłaszcza początkujący – i czy najgorsze za nami (przyg. Marcin Jagiełowicz).
- 9.45 – Sytuacja epidemiologiczna w Wielkiej Brytanii – Adam Dąbrowski.
W godz. 10.05-15.00 "Dzień z Trójką w domu" (prowadzenie: Piotr Metz), a w nim:
- 10.15 – "Fajny film" – o odwołanych festiwalach filmowych (przyg. Ryszard Jaźwiński).
- 10.30 – "Akademia Pana Kleksa" – czyta Piotr Fronczewski (przyg. Barbara Marcinik).
- 11.15 – Rekomendacje dla najmłodszych słuchaczy Trójki – czego można nauczyć się z YouTube'a (przyg. Gabi Darmetko).
- 11.30 – "A nuż, widelec" – gość: Agnieszka Kręglicka o tym, jak przygotować kruche ciasto (przyg. Katarzyna Pruchnicka).
- 11.45 – Proza w Trójce – Julia Fiedorczuk – "Pod słońcem", czytają Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski (przyg. Barbara Marcinik).
- 12.15 – Sytuacja w Nowym Jorku.
- 12.30 – "Pamiętajmy o seniorach" – jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób współistniejących w przypadku koronawirusa jest niewydolność serca, co powinny wiedzieć osoby z takim schorzeniem (przyg. Agnieszka Furtak-Bilnik).
- 13.15 – Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham Pana, Panie Sułku".
- 13.30 – "Rodzina Średnickich. Mały Świat 21".
- 13.45 – "Banda Michałka" – odcinkowa powieść dla młodzieży autorstwa Ewy Karwan-Jastrzębskiej w wykonaniu Marii Seweryn i Marii Peszek.
W godz. 15.05-19.00 na antenie popołudniowe pasmo "Zapraszamy do Trójki" (prowadzenie: Patrycjusz Wyżga). W programie:
- 15.10 – Krajowy raport o koronawirusie.
- 15.20 – Rozmowa z ratownikiem medycznym Karolem Bączkowskim o ratownikach apelujących do pacjentów o mówienie prawdy.
- Oddział chirurgii dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zamknięto z powodu zakażenia małego pacjenta, którego babcia zataiła informację o gorączce i kaszlu jego matki po powrocie z Niemiec.
- 15.35 – Polski zespół inżynierów zaprojektował respirator, który można wydrukować w drukarce 3D. Co dalej – droga od projektu do produktu w wyjątkowych okolicznościach.
- 15.45 – Rozmowa z Moniką Mostowską, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Salvatti.pl, o akcji "Daj uczniowi laptopa". Salvatti.pl organizuje zbiórkę na zakup laptopów dla szkół, które będą je mogły wypożyczyć uczniom. Po zakończeniu nauczania on-line laptopy wrócą do szkół.
- 16.10 – Kiedy może skończyć się w Polsce epidemia – najnowsze naukowe prognozy.
- 16.20 – Jak wrócić teraz z Rosji do Polski samochodem – materiał Maciej Jastrzębskiego.
- 16.35 – Pomysły na kwarantannę: ksiądz uczy (za darmo) łaciny przez Skype.
- 16.45 – "Puls Trójki" – gość: Piotr Arak, szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o bezpieczeństwie finansowym oraz scenariuszach dla gospodarki polskiej i światowej po epidemii.
- 17.10 – Indie w kwarantannie – rozmowa z Aishą Dattą z New Delhi, dziennikarką "Economic India Times".
- 17.20 – "Biegam, bo lubię" – Paweł Januszewski i Krzysztof Łoniewski.
- 17.45 – "Puls Trójki" – gość: Anna Golan, psycholog, terapeuta par, o relacjach w zamknięciu – sprzeczkach i sposobach na rozładowanie napięć.
- 18.10 – "Mini Zagadkowa niedziela" Katarzyna Stoparczyk.
- 18.20 – Rozmowa z Polakiem z Berlina o tym, jak Niemcy radzą sobie z epidemią.
- 18.30 – "Bardzo ważny projekt" – rozmowa Eryka Kazanowskiego z Pawłem Kolczyńskim, wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu, o antykryzysowych działaniach ARP w ramach tarczy antykryzysowej (głównie kredyty obrotowe dla średnich i dużych firm) i własnych (fundacja ARP przeznaczyła kilka mln zł dla małych firm).
- 18.45 – Reportaż w Trójce – "Wsi spokojna, niewesoła" (przyg. Ewa Michałowska). W powiecie mławskim dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia. Ludzie stosują się do zaleceń – starają się pozostawać w domu, w miejscach publicznych zachowują stosowne odległości. Ludzie żyją spokojnie, ale złe wieści ze świata napływają…
Od godz. 19.05 do północy "Wieczór z Trójką w domu" (prowadzenie: Piotr Stelmach).
W tym paśmie o godz. 19.50 "Mini Akademia Rozrywki", czyli najlepsze skecze wyselekcjonowane dla Państwa przez Łukasza Szweda.
O godz. 20.50 kolejny odcinek "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. W obsadzie znaleźli się młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia oraz w epizodycznej roli Seweryna Baryki – Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiadał Andrzej Brzoska.
Z kolei w godz. 22.05-23.00 w Teatrzyku Zielone Oko remake słuchowiska Ewy Szumańskiej z lat 70.