"Tarcza antykryzysowa". Artur Soboń: planujemy inwestycje publiczne m.in. w 5G

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Tarcza antykryzysowa". Artur Soboń: planujemy inwestycje publiczne m.in. w 5G
Artur SobońFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje publiczne to piąty filar "tarczy antykryzysowej". Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że ta część pakietu ma być uruchomiona po to, aby już przy wychodzeniu z kryzysu stymulować wzrost gospodarczy, aby był szybszy niż bez dodatkowych środków. Nastąpi to, gdy już sytuacja zacznie się uspokajać.

Posłuchaj

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń o tarczy antykryzysowej (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Inwestycje to piąty element programu tzw. tarczy antykryzysowej.  Dziś zapewne najpilniejsze są kwestie bezpieczeństwa pracowników i wynagrodzeń, zapewnienie płynności firmom i odpowiednich środków finansowych na służbę zdrowia. Czwarte miejsce zajmuje polityka monetarna, propozycje NBP – wyjaśniał w Trójce Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

CZYTAJ TAKŻE
morawiecki-1200.jpg
Szczegóły "tarczy antykryzysowej"

Jak mówił, to klasyczny model w ekonomii.  Jeśli widzimy, że inwestycje prywatne będą hamowały, bo na skutek kryzysu tego można się spodziewać, to państwo zwiększa wydatki inwestycyjne wprost ze środków publicznych po to, aby dać pieniądze na rynku tym, którzy będą brali udział w przetargach, zamówieniach, aby zapewnić im możliwość zatrudnienia pracowników, realizacji umówi, potencjału, odpowiednich zysków – dodał.

Co będzie budowane? Jak mówił gość Trójki, chodzi o wydatki prorozwojowe, np. o inwestycje w cyfryzację, infrastrukturę. Artur Soboń zaznaczył, że wyzwaniem dla Polski jest technologia 5G, ale ważne też są różne sfery infrastruktury publicznej. Jak podkreślił, jest także wiele do zrobienia w kwestii budowy nowych dróg, kanalizacji.  Pakiet antykryzysowy zakłada inwestycje publiczne za 30 mld zł  podkreślił.

Rozmowy o budżecie UE

Wiceminister powiedział, że toczą się rozmowy w sprawie kształtu budżetu UE.  Nawet przed wybuchem pandemii koronawirusa podstawowym postulatem Polski było jak najwięcej środków w unijnym budżecie na politykę spójności, czytaj: inwestycje publiczne. Bo Polska ich dziś potrzebuje  zaznaczył.  Teraz ze zdwojoną siłą będziemy stawiali na stole konieczność jak największych środków na politykę spójności w ramach przyszłego budżetu UE  dodał. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Gość: Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 19.03.2020
Godzina emisji: 17.45

agkm/mk

Polecane