Nowa proza w Trójce : "Pod słońcem"
2020-03-13, 12:03 | aktualizacja 2020-04-06, 17:04
"Nihil sub sole novum" – "Nic zgoła nowego nie ma pod słońcem" – z tej frazy Księgi Koheleta zaczerpnęła Julia Fiedorczuk tytuł swojej nowej powieści.
Na kanwie konstrukcji Księgi Starego Testamentu zbudowała tę powieść, cytując jej poszczególne frazy w kolejnych dwunastu rozdziałach książki. Zagłębiając się w historię bohaterów "Pod słońcem", możemy odczytać przesłanie zawarte w Księdze Koheleta, między innymi koncepcję czasu ("jest czas rodzenia i czas umierania"), bo Julia Fiedorczuk snując swoje opowieści, ukrywa w nich zarówno filozofię, jak i poezję (jest również poetką), ale też tworzy ciekawe i poplątane historie swoich licznych bohaterów.
My, decydując się na przedstawienie fragmentów "Pod słońcem", postanowiliśmy skoncentrować się na owych historiach, to, co o znakomitości prozy Julii Fiedorczuk decyduje nade wszystko, pozostawić indywidualnej lekturze. Nasz nowy "serial" nie powinien więc przeszkodzić w owej lekturze. Losy też nie wszystkich bohaterów mogliśmy byli zamknąć w 25 zaledwie fragmentach, wybranych z powieści. To proza melancholijna, której tonacja współgra z nastrojem, aurą tego, co przeżywamy, nostalgiczna, bo jednak opowiada o czasach, które przeminęły, a były między innymi czasami dzieciństwa wielu spośród nas.
Próbujemy oddać tę tonację, w sposobie interpretacji wybranych fragmentów. Powierzyliśmy lekturę duetowi "sprawdzonemu", aktorom Teatru Narodowego w Warszawie: Wiktorii Gorodeckiej i Marcinowi Przybylskiemu. Nastrój podbija muzyka Tomka Wachnowskiego. Przed krótszymi fragmentami usłyszymy wypowiedzi autorki. Całą z nią rozmowę przedstawiamy w wydaniu Magazynu bardzo Kulturalnego, poprzedzającym dzień rozpoczęcia lektury.
Wędrując śladami bohaterów "Pod słońcem" poprzez XX-wieczną historię Polski, poznajemy zarazem tę jej przygraniczną, wschodnią część, nie tak często opowiadaną w naszej literaturze. Podlasie, choć nieidealizowane, przyciąga swoimi: krajobrazem, przyrodą i tajemnicami.
***
Zapraszamy od poniedziałku (16 marca) do piątku około godz. 11.45.
Barbara Marcinik, Renata Szewczak oraz Janusz Deblessem i Kuba Sadowski i Wojciech Dorosz – wydawcy.