Czy karta kredytowa może być finansową pułapką?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy karta kredytowa może być finansową pułapką?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pressmaster

Polacy używają ponad 39 milionów kart płatniczych. Posługujemy się m.in. kartami debetowymi, które pozwalają na dysponowanie środkami należącymi do nas oraz kartami kredytowymi, które obsługują limitowany kredyt przyznany przez bank.

Posłuchaj

Karta kredytowa – pomaga czy szkodzi naszym finansom? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Problem w tym, że używanie karty kredytowej dla wielu klientów kończy się ogromnym zadłużeniem, zwłaszcza, że ulegają namowom banku, by swój limit powiększać. Kartę kredytową ma w portfelu co piąty Polak.

Czy karta kredytowa może być finansową pułapką?

– Są dwie szkoły myślenia. Są tacy, którzy uważają, że karty kredytowe pozwalają lepiej zarządzać naszym budżetem domowym i są tacy, którzy mówią, że dużo lepiej jest wypłacać sobie całą pensję i rozkładać koszty na jedzenie, czynsz itp., zostawiając sobie środki, które mogą wydać w jednym miesiącu. Jeżeli chodzi o produkty od banków, trzeba wiedzieć, po co chce się taki produkt, ile on może kosztować i naprawdę nie należy przesadzać z limitem na karcie, żeby nie przekroczyć naszych możliwości spłacenia. Lepiej jest spłacać kartę kredytową, a nie przeciągać okresy odsetkowe przez kolejne miesiące – mówił Janusz Diemko, niezależny doradca rynku płatniczego.

– Karta kredytowa to produkt jak najbardziej przeznaczony dla ludzi, ale powinien być ostrożnie wybierany przez konsumentów i ostrożnie planowany w budżecie finansowym każdego gospodarstwa domowego. Decydując się na zawarcie umowy o kartę kredytową, musimy pamiętać o tym, że jest to instrument płatniczy, który nie powinien nam służyć do łatania dziury w budżecie domowym, ponieważ jest instrumentem drogim. Często w ofertach pojawiają sie tzw. okresy bezodsetkowe, które są bardzo kuszące, ale wtedy musimy bardzo racjonalnie podchodzić do tego tematu – ostrzegała dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego Izabela Dąbrowska-Antoniak.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Izabela Dąbrowska-Antoniak (dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego), Janusz Diemko (niezależny doradca rynku płatniczego), prof. Andrzej Falkowski (psycholog biznesu, Uniwersytet SWPS), Paweł Satalecki (ekonomista), Roman Przasnyski (analityk rynków finansowych), Jarosław Ryba (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych)
Godzina emisji12.07
Data emisji: 03.03.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane