Celebryta i jego motyle

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Celebryta i jego motyle
Arkady Fiedler w swoim domu-muzeum w Puszczykowie, kwiecień 1980 rokuFoto: PAP/ARCH/Grzegorz Rogiński

Jego książki rozchodziły się jak świeże bułeczki, wzdychały do niego liczne wielbicielki, a krytycy zachwycali się barwnym opisami dalekich lądów – Arkadego Fiedlera śmiało można nazwać celebrytą wśród polskich podróżników pierwszej połowy XX wieku. 26 lutego w księgarniach pojawiła się biografia podróżnika pt. "Fiedler. Głód świata", o której opowiedział nam jej autor – Piotr Bojarski. 

Posłuchaj

Historia Arkadego Fiedlera (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Fiedler. Głód świata" Piotr Bojarski, Wydawnictwo Poznańskie "Fiedler. Głód świata" Piotr Bojarski, Wydawnictwo Poznańskie

Arkady Fiedler (ur. w 1894 roku w Poznaniu, zm. w 1985 roku w Puszczykowie) to polski prozaik, reportażysta, przyrodnik, podróżnik i porucznik Wojska Polskiego. Fascynację przyrodą rozbudził w nim jego ojciec, Antoni. Kiedy wybuchła I wojna światowa, młody Fiedler studiował filozofię i nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na uniwersytecie w Poznaniu. Przyszły podróżnik był zmuszony przerwać naukę. Brał udział w powstaniu wielkopolskim w latach 1918-1919, a dwa lata później został porucznikiem żandarmerii.

W 1927 roku wyruszył w swoją pierwszą daleką podróż do Norwegii, a później do Brazylii, skąd przywiózł zbiory botaniczne i zoologiczne (w tym liczne gatunki motyli), które przekazał Muzeum Przyrodniczemu w Poznaniu. – Fascynacja Fiedlera motylami była pokłosiem wypraw razem z ojcem Antonim w okolice Puszczykowa, na nadwarciańską puszczę. To ojciec zaraził syna nie tylko wizją przyszłych wypraw, ale także miłością do fauny i flory. W młodości Arkady Fiedler hodował niektóre odmiany motyli, zbierał jajeczka, które próbował sprzedawać, rozprowadzać. Ta miłość została mu do końca życia – mówił Piotr Bojarski.

Arkady Fiedler w towarzystwie Indian ze szczepu Koroabów w roku 1929 (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe) Arkady Fiedler w towarzystwie Indian ze szczepu Koroabów w roku 1929 (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Prawdziwą sławę przyniosły mu reportaże "Ryby śpiewają w Ukajali" – owoc wyprawy do Ameryki Południowej. – Ta książka otworzyła Fiedlerowi literackie salony. Nagle został zauważony poza Poznaniem. To był dla niego niesamowity awans i od tego momentu jako autor poczuł się mocny w tym, co robi. Tytuł "Ryby śpiewają w Ukajali" odnosił się do charakterystycznych dźwięków wydawanych przez sporej wielkości ryby żyjące w tej rzece. Były dosyć podobne do polskich sumów. Dźwięk ten wywarł na Fiedlerze tak duże wrażenie, że postanowił przewrotnie umieścić go w tytule książki. Ten tytuł zaintrygował ludzi i w dużej mierze zadecydował o jej powodzeniu – opowiadał gość Pawła Drozda.

W momencie wybuchu II wojny światowej Fiedler przebywał na Tahiti. Wtedy po raz drugi porzucił swoje pasje, by stanąć do walki o ojczyznę, chociaż i czasy wojny dostarczyły mu pisarskich inspiracji – w 1942 roku po raz pierwszy została wydana książka "Dywizjon 303" (na której wątkach w 2018 roku powstał film Denisa Delića pod tym samym tytułem), a w 1972 roku "Dziękuję ci, kapitanie" opisująca życie polskiej marynarki handlowej w latach 1942-1943.

Po kilku latach spędzonych w Londynie, gdzie urodzili się jego synowie, powrócił z nimi oraz z żoną Marią do kraju, gdzie osiedlili się w Puszczykowie pod Poznaniem. Później Fiedler otworzył tam swoje prywatne muzeum z trofeami przywiezionymi z licznych podróży do Indochin, Gujany, Madagaskaru i Afryki Zachodniej.

Arkady Fiedler Arkady Fiedler  (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

W dorobku reportażysty znalazły się 32 publikacje w tym dwie autobiograficzne – "Mój ojciec i dęby" z 1973 roku oraz "Wiek męski – zwycięski" z 1976 roku. Arkady Fiedler zmarł w 1985 roku w wieku 91 lat.

Ponadto w audycji:

  • W Australii trwa podsumowanie zniszczeń przyniesionych przez gigantyczne pożary. Zwierzęta, które przetrwały, próbują wracać na swoje tereny, jednak ich głównym problemem jest brak żywności. Sytuację wyjaśni Anna Mękarska (Fundacja Zoo Wrocław DODO);
  • Już za dwa tygodnie w Gdyni rozpoczną się Kolosy, czyli Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Trójka po raz kolejny jest patronem imprezy. Czego możemy spodziewać się w tym roku?

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Anna Mękarska (Fundacja Zoo Wrocław DODO), Piotr Bojarski (autor biografii pt."Fiedler. Głód świata"), Piotr Tomza (podróżnik, pisarz, rzecznik prasowy Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy")
Data emisji: 01.03.2020
Godzina emisji: 8.07

mat. prasowe/kr/ml

Polecane