Polska bogatsza od Portugalii. "Jest się z czego cieszyć"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska bogatsza od Portugalii. "Jest się z czego cieszyć"
Według analityków PIE wzrost PKB wyniesie w przyszłym roku 4,3 procent.Foto: Shtuterstock

– Być może niedługo dogonimy kolejne państwa Europy Zachodniej, ale do najbogatszych wciąż nam bardzo daleko – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Bujak, ekonomista PKO Bank Polski, o prześcignięciu Portugalii pod względem zamożności. Zdaniem Marka Lachowicza z Instytutu Jagiellońskiego "wyprzedzenie Portugalii nie byłoby możliwe, gdyby nie wzrost gospodarczy".

Posłuchaj

Marek Lachowicz i Piotr Bujak o sytuacji gospodarczej Polski (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Równo 30 lat od upadku komunizmu i rozpoczęciu reform rynkowych, przegoniliśmy w ubiegłym roku pod względem dochodu na mieszkańca drugi po Grecji kraj zachodniej Europy" – pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", powołując się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pod względem zamożności prześcignęliśmy bowiem Portugalię.

warszawa praga panorama wieczór free shut 1200.jpg
Polska już nie tylko przed Grecją. Pod względem zamożności prześcignęliśmy Portugalię

– Jest się z czego cieszyć. Z drugiej strony można sobie żartować, że Portugalia to jedno z najbiedniejszych państw w Europie Zachodniej. Ale trzeba pamiętać, że pod względem dochodu narodowego na każdego mieszkańca było nam daleko do tego kraju. Być może niedługo dogonimy kolejne państwa Europy Zachodniej. Do tych najbogatszych jednak wciąż jest bardzo daleko – ocenił Piotr Bujak w "Pulsie Trójki". 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Według Marka Lachowicza "wyprzedzenie Portugalii nie byłoby możliwe, gdyby nie wzrost gospodarczy". – Siła nabywcza Polaków jest trochę wyższa niż Portugalczyków. Z tego względu w Polsce żyje się trochę taniej – mówił ekonomista. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Marek Lachowicz (Instytut Jagielloński), Piotr Bujak (Ekonomista PKO Bank Polski)
Data emisji: 26.02.2020
Godzina emisji: 17.45

kad/mk

Polecane