Dlaczego na Wenus jest cieplej niż na Merkurym, który jest bliżej Słońca?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego na Wenus jest cieplej niż na Merkurym, który jest bliżej Słońca?
Planeta WenusFoto: jpl.nasa.gov

– Na Wenus jest atmosfera, w której jest dużo dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym i magazynuje energię słoneczną. To nie dotyczy tylko Wenus, ale i naszych gazów cieplarnianych – podkresla dr Tomasz Rożek.

Posłuchaj

Wenus i Merkury, czyli atmosfera atmosferze nierówna (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Słońce świeci na Ziemię, powierzchnia Ziemi ogrzewa się, część tej energii jest wypromieniowana i to tę energię, która odbija się od powierzchni Ziemi, magazynują gazy cieplarniane. Jest nieporozumienie w stwierdzeniu, że gazy cieplarniane magazynują energię promieniowania słonecznego i przez to jest cieplej. Gdyby tak było, biorąc pod uwagę, że Słońce świeci z góry, a gazy cieplarniane magazynują tę energię, to przy powierzchni Ziemi nie powinno być cieplej, bo to, co leci ze Słońca, zostało zmagazynowane w atmosferze wcześniej. Na Wenus jest "galopujący efekt cieplarniany" i nie brakuje astronomów i planetologów, którzy uważają, że nie jest to cechą tej planety od zawsze, a kiedyś na Wenus, być może, była ciekła woda – opowiada Trójkowy ekspert.

Ocean na Wenus?

We wrześniu 2019 roku podczas Europejskiego Kongresu Nauk Planetarnych (EPSC) przedstawiono zaskakujące wyniki badań nad historią klimatu na Wenus – około 2 lub 3 mld lat temu na "siostrze Ziemi" mogła panować temperatura pozwalająca na występowanie wody w stanie ciekłym. Według naukowców krótko po uformowaniu się Wenus przeszła fazę gwałtownego ochładzania się, a jej atmosferze występował głównie dwutlenek węgla. Przez następne 3 mld lat dwutlenek węgla został usunięty z atmosfery za pośrednictwem skał krzemianowych i "uwięziony" pod powierzchnią. Z przeprowadzonych symulacji wynika, że 715 milionów lat temu dominującym składnikiem atmosfery Wenus mógł być azot oraz śladowe ilości dwutlenku węgla i metanu, podobnie jak w atmosferze Ziemi.

Diagram uśrednionego bilansu energetycznego atmosfery Wenus. Kolorem niebieskim oznaczono promieniowanie krótkofalowe pochodzące od Słońca, czerwonym – promieniowanie długofalowe powierzchni i atmosfery. Pomarańczowa strzałka oznacza strumień energii przekazywanej na drodze konwekcji i promieniowania podczerwonego z dolnej atmosfery Foto: naukaokli Diagram uśrednionego bilansu energetycznego atmosfery Wenus. Kolorem niebieskim oznaczono promieniowanie krótkofalowe pochodzące od Słońca, czerwonym – promieniowanie długofalowe powierzchni i atmosfery. Pomarańczowa strzałka oznacza strumień energii przekazywanej na drodze konwekcji i promieniowania podczerwonego z dolnej atmosfery Foto: naukaoklimacie.pl

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 24.02.2020
Godzina emisji: 7.14

kr

Polecane