O uczeniu się na błędach
2020-02-24, 07:02 | aktualizacja 2020-02-25, 11:02
"Prawdziwa ignorancja nie polega na braku wiedzy, lecz na odmowie jej zdobycia" – to słowa wybitnego filozofa nauki Karla Poppera.
Posłuchaj
Ale gdy przedstawia się nam dowody przeczące naszym głęboko zakorzenionym przekonaniom, rzadko zmieniamy punkt widzenia. Produkujemy usprawiedliwienia, wyjaśnienia, ignorujemy fakty, obwiniamy innych.
Podczas konfrontacji z błędami cierpi nasze ego oraz – często – reputacja. Rezultaty bywają bolesne. O ile nie pracujemy w instytucji, która umie się na błędach uczyć.
– Prowadząc nasze warsztaty, staramy się zachęcić ludzi do otwartości. Spotykaliśmy się z wycofaniem i opiniami, że u nas się oskarża, pokazuje palcem i mówi "ty jesteś winny". Dostarczono nam mnóstwo przykładów osób, które były karane za popełnienie błędu. Nikt z państwa nie przychodzi do pracy po to, żeby źle pracować. Każdy przychodzi tam, żeby pracować jak najlepiej, bo jest to również źródło naszego poczucia własnej wartości, zadowolenia – wyjaśnia psychoterapeutka Jadwiga Koźmińska-Kiniorska.
Dlaczego transport lotniczy jest bezpieczny? Właśnie dlatego. Zaś system opieki zdrowotnej, edukacja, wymiar sprawiedliwości widzą w porażkach źródło zagrożenia. Jak nauczyć się uczyć na błędach? Pisze o tym w fascynującej książce "Metoda czarnej skrzynki" Matthew Syed.
– Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym mówi wyraźnie, że w przypadku wypadku, bądź incydentu, śledztwo nie może być prowadzone w celu wykazania winy. Ma ono poprawić bezpieczeństwo lotów. Stworzono swoistą atmosferę zachęcania do przyznawania się do błędów i politykę niekarania za nie. Widać tu pewien proces – mówi Justyna Rutkowska z VERSO Instytutu Psychoterapii i Zdrowia.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Justyna Rutkowska (VERSO Instytut Psychoterapii i Zdrowia), Jadwiga Koźmińska-Kiniorska (psychoterapeuta, psycholog, psychoonkolog, superwizor, trener)
Data emisji: 24.02.2020
Godzina emisji: 21.10
ml