Czy prawo budowlane jest u nas lekceważone?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy prawo budowlane jest u nas lekceważone?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrey_Popov

Trwa śledztwo po tragedii, do której doszło w Bukowinie Tatrzańskiej. Wszystko wskazuje na to, że budynek, z którego zerwał się dach, był postawiony niezgodnie z prawem.

Posłuchaj

Czy w Polsce lekceważy się prawo budowlane? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Specjaliści są zdania, że mamy duży problem z samowolami budowlanymi. Sytuację ma opanować nowe prawo. W parlamencie dobiegają końca prace nad nowelizacją prawa budowlanego. Wszystkie nielegalne budynki, których właściciele będą starać się o abolicję, będą musiały bezwzględnie uzyskać ekspertyzę techniczną.

Czy prawo budowlane jest u nas lekceważone?

– Prawo budowlane, tak jak inne segmenty prawa, jest nieprzestrzegane. Taka jest natura życia społecznego. Rolą państwa i osobnych organów jest egzekwowanie tego prawa i skuteczne doprowadzanie do jego lepszego stanu, zwłaszcza w sferze budownictwa, gdzie chodzi o życie i bezpieczeństwo innych ludzi. Egzekwowanie tego prawa i stosowanie tych rygorów dla obiektów, które są nielegalne, na pewno zostawiają wiele do życzenia. Będą podejmowane działania, aby system nadzoru budowlanego usprawnić, dać nowe środki – mówi Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

– Inspekcja Nadzoru Budowlanego jest bardzo niedoszacowana. Pracuje tam prawie 2200 osób w skali całego kraju, a z grubsza połowa z nich dostaje płacę minimalną. To jest nie do przyjęcia, kiedy oczekuje sie od nich specjalistycznej wiedzy. Mamy ogromny problem ze znalezieniem ludzi, którzy chcą pracować w tej administracji. Kwota 40-50 mln znakomicie pomogłaby w tym, by inspekcja nadzoru budowlanego mogła zacząć funkcjonować, a nie wymierać – argumentuje Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz gości swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Gut-Mostowy (sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju), Konrad Młynkiewicz (radca prawny, Kancelaria "Sadkowski i Wspólnicy), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja "Lewiatan"), Roman Nowicki (Polski Kongres Budownictwa), Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych), Marek Wójcik (Związek Miast Polskich)
Godzina emisji12.07
Data emisji: 13.02.2020

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane