iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich
Dzieła opisywane są w ramach pionierskiego przedsięwzięcia "iSztuka".Foto: Shutterstock.com/Akimov Igor

iSztuka.edu.pl to cyfrowa platforma, umożliwiająca odbiór sztuk wizualnych także osobom niewidomym i niedowidzącym, stworzona w 2015 roku z przez Fundację Audiodeskrypcja. 

Posłuchaj

Usłyszeć malarstwo (Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Oprócz fotografii i kontekstu historycznego, użytkownicy platformy mają do dyspozycji audiodeskrypcję, czyli słowne opisy warstwy wizualnej obrazu, rzeźby czy architektury. Mogą je przeczytać lub odsłuchać. Portal iSztuka to wspaniała propozycja dla wszystkich. Można wybrać się np. na wirtualny spacer do "Dziwnego ogrodu Józefa Mehoffera".

– Projekt iSztuka.edu.pl jest dedykowany osobom nie tylko niewidomym, chociaż na nie zwracamy szczególną uwagę. Osoby, które nie widzą, nie mają możliwości, by otworzyć album, pójść do muzeum i po prostu obcować ze sztuką. Dlatego potrzebna jest audiodeskrypcja – technika, która za pomocą słowa przekazuje obraz widzialny w taki sposób, by było to przyjemne, zrozumiałe i pozwalało wyobrazić sobie dany obraz. Projekt jest skierowany także do osób mających problem z poruszaniem się oraz do osób głuchych, które znają język polski i mogą przeczytać analizy, które tworzymy do każdego dzieła, żeby móc poznać kontekst jego powstania i biografię danego artysty – opowiada wiceprezes zarządu Fundacji Audiodeskrypcja Barbara Szymańska.

Wśród opisanych dzieł są m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego "Słoneczniki" Vincenta van Gogha, "Danaida" Augusta Rodina czy Pałac Kryształowy w Londynie. Właśnie zakończyła się V edycja tego projektu.

– V edycja to przede wszystkim sztuka polska. W tamtym roku realizowaliśmy sztukę europejskich twórców, z nastawieniem na Francję, gdzie kultura kipiała, a Polska wówczas nie istniała. Przyświecało nam to, żeby Polska miała swój odrębny element na naszym portalu i była zaznaczona w historii sztuki – podkreśliła rozmówczyni Elżbiety Korczyńskiej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki" mówiliśmy o wystawie biograficznej "Karol Wojtyła. Narodziny", którą Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało z z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II. "Gotowa do druku" ekspozycja będzie mogła być pozyskiwana nieodpłatnie w formie cyfrowej przez instytucje, szkoły, parafie, organizacje pozarządowe i samorządy z całej Polski do dalszego upowszechniania. Wystawa "Karol Wojtyła. Narodziny" zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Ojca Świętego Jana Pawła II. Jej celem jest przypomnienie jego postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie jego  korzeni  oraz bogactwa jego życia, osobowości i myśli.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Barbara Szymańska (wiceprezes zarzadu Fundacji Audiodeskrypcja)
Data emisji: 10.02.2019 
Godzina emisji: 23.08

ek/kr

Polecane