Internet. Dziki Zachód idei?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Internet. Dziki Zachód idei?
Prawie połowa Polaków zrobi w tym roku świąteczne zakupy w Internecie.Foto: Shutterstock.com/GaudiLab

– Jestem zwolennikiem neutralności Internetu, która dziś w dużej mierze jest fikcją. Jest to cecha Internetu z jego początków, kiedy właściciele serwisów uznawali, że nie jest ich rolą mówić ludziom, co mogą publikować. Jeżeli ktoś łamie prawo, niech wkraczają organy za to odpowiedzialne, natomiast oni tylko dają przestrzeń – mówi Łukasz Warzecha, publicysta i współautor raportu Instytutu Jagiellońskiego "Co czeka Dziki Zachód idei?".

Posłuchaj

Czy internetowym korporacjom wszystko wolno? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Nadzór nad społeczeństwem niebezpiecznie ciąży ku władcom technologii" to jedna z tez postawionych w raporcie Instytutu Jagiellońskiego, który niedawno ukazał sie pod tytułem "Co czeka Dziki Zachód idei?" Cenzura, zagrożenia dla debaty publicznej, ingerencje w prywatność – odpowiadają jego autorzy.

– W artykule 54. konstytucji jest mowa o wolności słowa i zakazie cenzury. Pretekstem do stworzenia raportu były wydarzenia z zeszłego roku, które skierowały naszą uwagę na to, że rola ponadnarodowych korporacji jest pewnym problemem, bo pojawia się sfera, w której lokalne prawa nie obowiązują. Większość usług, które mamy w Internecie, jest za darmo i konkluzja jest taka, że jeżeli coś jest za darmo, to my jesteśmy tym produktem. A jeżeli to my jesteśmy produktem, to jest on konsumowany tu i teraz, nie gdzieś za oceanem – ocenia prezes Instytutu Jagiellońskiego, Marcin Roszkowski.

***

Tytuł audycjiKlub Trójki
Prowadzi: Mariusz Cieślik 
Goście: Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego), Łukasz Warzecha (publicysta, współautor raportu "Co czeka Dziki Zachód idei?Instytutu Jagiellońskiego)
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 21.09


Polecane